Zpět na tiskové zprávy
Podílový fond ESPA Stock Biotec, který spravuje ERSTE Asset Management, zvítězil v prestižní soutěži Thomson Reuters Lipper Fund Award Germany 2016. Za období posledních pěti let dosáhl nejlepšího hodnocení ve srovnání se všemi ostatními mezinárodními podílovými fondy ze sektoru biotechnologií. Odborná porota soutěže oceňuje každý rok nejlepší fondy a investiční společnosti, které vynikají v porovnání s jejich konkurenty trvale vysokým poměrem výkonnosti při zohlednění rizika.
 
"Výzkumná oddělení biotechnologických společností dokázala v uplynulých letech vyvinout mnohé inovativní léky. Právě z těchto inovací fond profitoval a naši investoři se na tom mohli podílet," hodnotí ocenění manažer fondu Harald Kober z ERSTE Asset Management.
V minulém roce zhodnotil ESPA Stock Biotec investorům jejich peníze o 21,59 %, při pravidelné investici dosáhlo roční zhodnocení dokonce 36,44 %. Investice fondu směřují do nejvýznamnějších biotechnologických společností především v USA. V minulém roce do fondu, který je primárně určený pro zkušenější investory, klienti investovali 754 mil. Kč. Fond je vhodný pro dlouhodobé investice, jelikož se jedná o akciový fond s většími výkyvy hodnoty podle aktuální situace na kapitálových trzích.
 
Dlouhodobý růst kurzu, ke kterému docházelo v posledních letech, přešel v druhé polovině loňského roku do prudké korekce. Tu způsobila diskuze o budoucí cenotvorbě léků v USA a vybírání zisků z růstových akcií.
 
Budoucí vyhlídky pro biotechnologický průmysl jsou však nadále pozitivní. Stáří společnosti se zvyšuje. Politika zdravotnictví se zajímá o to, jak držet náklady na léčbu pod kontrolou. Díky tomu budou inovativní léky z laboratoří biotechnologických společností i nadále poptávané.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Kristýna Havligerová
Tisková mluvčí FSČS

tiskove_centrum@csas.cz

Klára Pačesová
Tiskové centrum ČS