Co je to OSVČ

Pod zkratkou OSVČ se skrývá osoba samostatně výdělečně činná.

Znamená to, že člověk, který se rozhodně působit jako OSVČ, získává své příjmy z podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti.

Jako OSVČ může podnikat řemeslník, zemědělec nebo třeba výživový poradce. Pro většinu živností stačí splnit pár základních podmínek. 

Co musí OSVČ splňovat

  • Minimální věk 18 let.
  • Svéprávnost.
  • Trestní bezúhonnost – čistý trestní rejstřík.
  • Odborná způsobilost – pouze u některých živností, kde musíte doložit vzdělání nebo praxi.

OSVČ hlavní a OSVČ vedlejší

Samostatně výdělečnou činnost dělíme na hlavní a vedlejší. OSVČ se totiž může rozhodnout, jestli bude provozovat podnikání jako hlavní zdroj příjmu, nebo bude sloužit jen jako přivýdělek.

Podle druhu samostatně výdělečné činnosti se odvíjí například výše záloh na sociální a zdravotní pojištění nebo způsob zdanění příjmů.

OSVČ hlavní – podnikání slouží jako primární zdroj příjmu. Po prvním roce podnikání má povinnost odvádět alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Má povinnost přiznat své příjmy v daňovém přiznání a vyplnit přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení. OSVČ hlavní může v daňovém přiznání uplatnit paušální daň nebo výdajový paušál.

OSVČ vedlejší – slouží jako přivýdělek při studiu, mateřské, v důchodu nebo třeba jako vedlejší zdroj příjmu při zaměstnání. Nemusí ze své samostatně výdělečné činnosti odvádět sociální a zdravotní pojištění. Stejně jako OSVČ hlavní má také povinnost přiznat své příjmy v daňovém přiznání a vyplnit přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. V daňovém přiznání může uplatit pouze výdajový paušál. Nemůže uplatnit paušální daň. 

Co je potřeba k založení živnosti

Kromě splnění základních podmínek jako jsou věk nebo trestní bezúhonnost, čekají OSVČ ještě další povinnosti:

Registrace na živnostenském úřadě.

Úhrada poplatku 1 000 Kč – platí se přímo na Živnostenském úřadě.

Registrace k zálohám na zdravotní a sociální pojištění – první rok se zálohy neplatí. Vypočítají se až podle skutečných příjmů za uplynulý rok. 

Práva a povinnosti OSVČ

S výkonem samostatně výdělečné činnosti jsou spojená určitá práva a také povinnosti, které musí každý živnostník splňovat:

Podnikat na vlastní jméno a odpovědnost.

Ručí celým svým majetkem.

Povinnost vyplňovat každý rok přiznání k dani z příjmu – to musí OSVČ vyplnit i v případě, že vykonává živnost jako vedlejší zdroj příjmů.

Nemá povinnost odvádět DPH – vztahuje se pouze na OSVČ, kteří za 12 po sobě jdoucích měsíců dosáhli obratu vyšší než 1 milion korun. Případně se jako plátci DPH přihlásí dobrovolně. V případě, že se OSVČ stane plátcem DPH, musí odvádět daňové přiznání a kontrolní hlášení měsíčně nebo čtvrtletně.

Musí oznámit příslušným úřadům přerušení, ukončení nebo znovuzahájení samostatně výdělečné činnosti.

OSVČ nemusí být zapsán v Obchodním rejstříku – na rozdíl od právnických osob.

Do určitého obratu nemusí vést účetnictví – stačí vést daňovou evidenci.