Co je EET

Elektronická evidence tržeb, zkráceně EET, je systém evidování plateb, který začal platit v roce 2016. Cílem EET byla lepší kontrola finančních toků, zamezení daňovým únikům a narovnání podnikatelského prostředí.

V první vlně EET platila povinnost vést elektronickou evidenci tržeb pro podnikatele v gastronomii a pro ubytovací zařízení. V roce 2017 začala platit povinnost EET také pro podnikatele ve velkoobchodě a maloobchodě.

Následovat měla 3. a 4. fáze EET pro řemeslníky, lékaře, advokáty, účetní nebo taxikáře.  

Zrušení EET

V březnu 2022 vláda rozhodla o tom, že k 1. 1. 2023 plošně zruší povinnost vést elektronickou evidenci tržeb. Ministerstvo financí uvádí, že se do EET zapojilo 201 tisíc povinně evidujících podnikatelů. Ti za dobu trvání EET evidovali necelých 20 miliard účtenek.

Do systému EET se mohli podnikatelé zapojit i dobrovolně. Podle údajů z března 2022 tak učinilo zhruba 53 tisíc podnikatelů.

Zrušení povinnosti vést elektronikou evidenci tržeb by mělo podnikatelům snížit administrativní zátěž a také náklady na pořízení a provoz pokladního zařízení. Ty se totiž plošně vyšplhaly na 1,5 miliardy korun.

Zrušení EET urychlila také pandemie koronaviru i fakt, že EET sleduje jen bezhotovostní tržby. Ve velké míře ale dominují bezhotovostní platby a platby hotově tvoří jen zhruba pětinu celkových tržeb.

Vysoké náklady s EET neměli jen podnikatelé, ale týkaly se také státní správy. Během let 2017–2020 se celkové náklady Finanční správy, Ministerstva financí a Celní správy dostaly až na 2,17 miliardy korun.