Co je to diverzifikace
Slovo diverzifikace znamená vlastně rozložení. V bankovním světe se používá v souvislosti s rozložením finančních prostředků do více druhů tříd aktiv (dluhopisy, akcie, nemovitosti atd.), popř. většího počtu titulů. Jejím cílem je rozložení případných rizik a efektivnější rozložení výnosového potenciálu.
Diverzifikace v praxi
Diverzifikace není nijak složitá a pravděpodobně jste se s ní už setkali. V případě fyzických osob nejčastěji dochází k diverzifikaci finančních prostředků jejich rozdělením na běžný a spořicí účet.
V případě investic se finanční prostředky rozdělují například do akciových, dluhopisových, a nemovitostních fondů. To lze docílit také jednou investicí do fondu smíšeného. Rozdělením – diverzifikací se tak snižuje riziko možné ztráty investice. Diverzifikovat své portfolio znamená investovat do mnoha dluhopisů nebo akcií, optimálně prostřednictvím podílových fondů. Ziskovost vaší investice tak nebude záviset pouze na jedné společnosti, stejně tak i riziko poklesu bude rozloženo prostřednictvím více cenných papírů.
Jak diverzifikovat
Pokud chcete diverzifikovat, nemusíte nakupovat u různých společností sami, dluhopis po dluhopisu, akcii po akcii.
V praxi fungují podílové fondy, které svá portfolia rozkládají do desítek titulů. Pro drobné investory jsou optimální fondy smíšené, které „diverzifikují“ svá portfolia do více tříd aktiv (dluhopisy, akcie, alternativní investice), ale také do mnoha desítek jednotlivých cenných papírů.