Deset rad pro zahraniční platby
Na dovolené v zahraničí se vám může stát, že majitel ubytování bude chtít, abyste mu poslali peníze na účet. Po Evropě by to neměl být problém. Ale co když se vypravíte třeba za oceán?
S našimi radami budete platby kdekoli po světě zadávat jako profík a nic vás nepřekvapí.
Stačí, když budete znát tři hlavní účastníky:
- Odesílatel platby – ten, kdo platbu odesílá příjemci. Odesílatel může být jak fyzická, tak právnická osoba.
- Příjemce platby – ten, komu je platba určená. Příjemce muže být jak fyzická, tak právnická osoba.
- Banka příjemce – banka, u které má příjemce platby bankovní účet.
Různé země, různá pravidla. Hodně zemí má na odesílatele platby specifické požadavky. Některá pravidla jsou naštěstí společná pro všechny.
- Číslo účtu nebo IBAN − George potřebuje vědět, na jaké číslo účtu peníze poputují.
- BIC nebo kód banky − aby prostředky odešly správně, potřebujete také identifikaci banky příjemce.
- Název příjemce − kvůli identifikaci klienta musí zahraniční banka znát přesné jméno příjemce platby (případně název firmy). Když ho neuvedete správně, může se stát, že se platba vrátí zpět a neproběhne.
- Země příjemce – stát, kde žije příjemce platby (působí firma, které peníze posíláte).
Specifické požadavky pro jednotlivé země naleznete na www.csas.cz/zahranici.
Jako zahraniční platbu vnímá naše banka jakoukoli platbu, která je poslána:
- do/ze zahraničí (do/z banky mimo ČR), ale také
- v rámci České republiky v cizí měně (mimo transakce mezi účty ČS).
Všechny cizoměnové platby jsou realizované prostřednictvím korespondenčních bank, nikoliv přes ČNB jako platby korunové. Náklady na jejich realizaci jsou proto vyšší.
IBAN (International Bank Account Number) je mezinárodně dohodnutý formát čísla bankovního účtu, který umožňuje posílat zahraniční platby. Číslo účtu příjemce je tak najednou dlouhé a zdánlivě nesrozumitelné, protože obsahuje spoustu informací (např. kód země, kontrolní číslice a označení domácího bankovního účtu).
Ne všechny země používají IBAN. Existuje tzv. IBAN registr, katalog zemí, které tento formát podporují. Země, které v registru nejsou, používají k mezinárodním transakcím standardní číslo účtu, které ovšem musí být vždy doplněno o další detail banky (BIC, Bank code).
BIC kód i Kód banky mají stejný princip, vždy se jedná o identifikační kód banky. BIC kód má mezinárodně smluvený formát kdežto Kód banky má smluvený formát v rámci dané země, která ho používá.
BIC (Bank Identifier Code) je mezinárodní identifikační kód banky. Obsahuje informace, jako jsou název banky, země, město a pobočka. BIC kód se také někdy nazývá SWIFT kód, protože je vydáván společností SWIFT. Tento identifikátor používá většina bank.
Kód banky (někdy také clearingový kód) slouží k identifikaci jednotlivých bank v rámci dané země. K mezinárodním platbám se používá zejména v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Uvádění BIC kódu u těchto zemí není potřeba.
Účel úhrady slouží příjemci k identifikaci platby. Může jít například o nákup zboží nebo služeb či platbu faktury. V některých zemích je tento údaj povinný a banky ho vyžadují. Naše banka vás na to při zadávání platby upozorní. Také vám poradíme, jak pole správně vyplnit.
Při zadávání platby z účtu v naší bance se tento údaj vyplňuje přímo do pole Účel úhrady, standardně v anglickém jazyce. Některé země požadují účel úhrady vyplnit v předem daném formátu, např. číselném kódu.
Pravidla, jak správně vyplnit Účel úhrady a pro které země je toto pole povinné, najdete na našem webu ww.csas.cz/zahranici.
Pokud si přesto nejste jisti, jaký účel úhrady uvést, zavolejte na linku 800 207 207.
Standardní cena, kterou si naše banka účtuje za zahraniční platbu, je 1 % z posílané částky. Minimálně je to však 220 Kč a maximálně 1 500 Kč. Zjednodušeně řečeno − i za odeslání dvou dolarů do Spojených států zaplatíte 220 Kč. To proto, že každá částka musí v rámci zahraniční platby projít přes systém SWIFT, s čímž jsou spojeny určité náklady.
Při platbě do zahraničí máte možnost si vybrat ze tří možností účtování poplatků:
- Jako náš klient a zároveň odesílatel platby hradíte cenu za naši službu (220 Kč) a příjemce platby hradí cenu za služby své banky. To znamená, že částka, která přijde příjemci na účet, bude nižší o poplatky, které „po cestě“ naúčtují korespondenční banky a banka příjemce. Tato volba je na platbách nastavená rovnou, protože ji klienti využívají nejčastěji.
- Příjemce platby hradí cenu za služby naší banky (220 Kč) i své banky, takže na účet dostane sumu sníženou o tyto částky.
- Jako náš klient a odesílatel platby hradíte cenu za služby naší banky (220 Kč) i banky příjemce. Příjemce platby tak obdrží celou částku.
Co se týče ceny za služby banky příjemce a korespondenčních bank, jsou různé, takže není možné určit, o jakou částku půjde. Nejsou to ale poplatky, které by si účtovala naše banka.
Obecně platí, že při mezinárodních platbách může trvat i několik dní až týdnů, než peníze dorazí na účet příjemce. Nicméně by měly dojít v průběhu 2 až 4 pracovních dnů. Ale počítejte s tím, že mezinárodní platby mohou zpozdit různé faktory, jako jsou svátky, víkendy, časové zóny, AML kontroly (brání legalizaci výnosů z trestné činnosti) a další.
Pokud se vám i tak zdá, že platba trvá příliš dlouho, zavolejte nám na linku 800 207 207.
Při zadávání zahraniční platby si můžete zvolit datum splatnosti. Není to den, kdy prostředky mají být na účtu příjemce, ale den, kdy je platba zpracována v rámci České spořitelny a odejde z účtu odesílatele.
Standardně je to kurz z kurzovního lístku České spořitelny Deviza Prodej ke dni převodu.
Platby s vyššími objemy je možné realizovat individuálními kurzy, např. aktuálním live kurzem, který se mění každým okamžikem. Nikdy ale tento kurz nebude horší než kurz z kurzovního lístku ČS Deviza Prodej. Možnosti individuálních kurzů můžete probrat na kterékoli z našich poboček nebo na infolince 800 207 207.
Poslední radou a velkým tématem k zahraničním platbám (a nejen zahraničním) je bezpečnost.
Při platbách do zahraničí:
- Vždy posílejte prostředky na ověřené a důvěryhodné kontakty.
- Používejte zabezpečené internetové připojení, minimalizujete tím riziko úniku svých bezpečnostních údajů.
- Před odesláním platby vždy zkontrolujte správnost údajů, jako jsou číslo účtu, BIC/SWIFT/kód banky, částka nebo měna, kterou posíláte.
- A hlavně − nikomu nedávejte své citlivé informace, tedy hesla nebo přihlašovací a osobní údaje.
Teď už zahraniční platby snadno zvládnete. A víte, že můžete poslat peníze řekněme… do Kanady třeba z tramvaje? Všechny platby do zahraničí nyní zadáte i v mobilní aplikaci George. Je to jednodušší, než si umíte představit.