Seznamte se: Sedm párů, které na sebe prozradily všechno o financích

Nevěra

29. října 2018

5 minut

Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Nejsou to dokonce ani děti, ani představy o společné budoucnosti. Jsou to peníze. Proto jsme sedm českých párů vyzpovídali o tom, jak v partnerském životě řídí finance. Podívejte se, jak společné hospodaření řeší oni a jaké zkušenosti už mají za sebou.

Martin a Helena

Martin (46) se živí jako produktový fotograf, zatímco Helena (53) je v domácnosti. Po dvaceti letech už jeden druhého velmi dobře znají – a mají vzájemné pochopení pro své velké i malé slabosti. Společně vychovali Heleninu dceru, zkušenost s vedením rodinné kasy jim tedy nechybí. Jejich největší radostí (a finanční starostí) jsou teď jednoznačně společné dovolené.

"Po dvaceti letech už jeden druhého velmi dobře znají – a mají vzájemné pochopení pro své velké i malé slabosti."

Matěj a Linda

Matěj (29) s Lindou (37) jako fotograf a tanečnice tvoří umělecký pár s jasným a vyrovnaným pohledem na správu společných prostředků. Dlouhodobě plánují zrekonstruovat byt v Havaně po Lindině babičce a na nějaký čas se tam přestěhovat. Krátkodobě spoří do společné kasičky a věří, že ve vztahu k penězům je nejdůležitější otevřenost a vzájemný respekt.

"Dlouhodobě plánují zrekonstruovat byt v Havaně po Lindině babičce a na nějaký čas se tam přestěhovat."

Ondřej a Linda

Ondřej (35) s Lindou (42) jsou moderní biofarmáři se vším, co k tomu patří. Včetně plánování rozpočtu, které se neřídí výplatou, ale ročními obdobími. Vychovávají čtyři děti, a i když je jejich životní styl trochu jiný, než jak je u většiny lidí zvykem, starosti řeší podobné. Ondřej mívá jako většina mužů pocit, že Linda sem tam utrácí zbytečně – ona si prostě jen nekupuje nové boty, ale slepice.

"Ondřej mívá jako většina mužů pocit, že Linda sem tam utrácí zbytečně – ona si prostě jen nekupuje nové boty, ale slepice."

Libor a Dagmar

Obchodní ředitel Libor (43) a majitelka kadeřnického salonu Dagmar (37) jsou spolu čtrnáct let a mají pětiletou dceru. Společně zažili časy, kdy peněz bylo méně, časy, kdy víc vydělávala Dáša, i období, kdy společnou kasu pro změnu táhl Libor. Dalo jim to jistý životní nadhled a schopnost žít spokojeně bez ohledu na momentální stav účtu.

"Společně zažili časy, kdy peněz bylo méně, časy, kdy víc vydělávala Dáša, i období, kdy společnou kasu pro změnu táhl Libor."

Milan a Zuzana

Milan (35), strojní konstruktér, se Zuzanou (34), která je lékařka, právě čekají druhé dítě. Už mají jasno v tom, že i když spolu třeba nesouhlasí ve všem, na tom podstatném se vždycky shodnou. A zatímco Zuzana raději utrácí za menší věci, při nákupu nemovitosti byl odvážnější Milan. Vzájemně se ale respektují, takže neřeší, kdo vydělává víc, a o penězích se nikdy nehádají.

"A zatímco Zuzana raději utrácí za menší věci, při nákupu nemovitosti byl odvážnější Milan."

Martin a Zdeněk

Kurýr Martin (42) s baristou a kuchařem Zdeňkem (35) se spolu starají o tři pejsky a jednu domácnost už třináct let. Společně se propracovali od potřeby mít k životu určitý finanční obnos až do fáze, kdy peníze neřeší, a dokonce sami říkají, že se jich snaží mít co nejméně, aby o nich nemuseli tolik přemýšlet. Místo hromadění majetku pomáhají lidem a zvířatům bez domova.

"Společně se propracovali od potřeby mít k životu určitý finanční obnos až do fáze, kdy peníze neřeší, a dokonce sami říkají, že se jich snaží mít co nejméně, aby o nich nemuseli tolik přemýšlet."

Jakub a Adéla

Jakub (24) je kuchař a Adéla (21) zdravotní sestra. Momentálně čekají narození dítěte, které sice neplánovali, ale už se na něj moc těší. Většina dilemat týkajících se společných financí je teprve čeká, ale v jednom mají jasno – přednost dostane vždycky jejich dcera a stresovat se člověk může kvůli zdraví, ale ne kvůli penězům.

"Většina dilemat týkajících se společných financí je teprve čeká, ale v jednom mají jasno – přednost dostane vždycky jejich dcera a stresovat se člověk může kvůli zdraví, ale ne kvůli penězům."

Pokračujte dále