Jak na lepší život i bez vyššího platu

1. října 2018

5 minut

Když si chcete v životě dopřát víc, nemusíte hned prodávat stříbro po prababičce, hledat druhou práci na noční směny nebo se snažit rozjet garážový start-up. Přečtěte si nejdřív pár tipů, jak vyjít s penězi, které už máte. A pak klidně rozjeďte ten start-up.

1. Někdy stačí přehledné internetové bankovnictví

Nevěřili byste, co všechno se rychle a jednoduše dozvíte z internetového bankovnictví nové generace. Je věrným otiskem všech vašich příjmů, výdajů, investic a úspor. Na pár kliknutí vám zobrazí přehlednou grafiku, která vám okamžitě prozradí, jak si stojíte. Se svým internetovým bankovnictvím můžete propojit řadu aplikací, které vám pomohou sledovat příjmy a výdaje. Z mobilu, rychle a jednoduše. Umějí nejen odhalit, kolik utrácíte za kino, dortíky ke kávě nebo za boty (a jestli se tam náhodou nedá ušetřit!), ale taky vám ukážou, jak vaše úspory na spořicím účtu v bance přibývají a rostou, jak vaše dluhy klesají… Zkrátka jak se vašemu rozpočtu daří. A to je moc příjemný pohled. Vyzkoušejte například aplikaci Moje zdravé finance a uvidíte.

Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Nejsou to dokonce ani děti, ani představy o společné budoucnosti. Jsou to peníze.

Proto jsme sedm českých párů vyzpovídali o tom, jak v partnerském životě řídí finance. Podívejte se, jak společné hospodaření řeší oni a jaké zkušenosti už mají za sebou.

Seznamte se s nimi blíže

2. Sám sobě šéfkuchařem, barmanem a číšníkem

„Zůstáváme raději doma, místo abychom si vyrazili ven?“ („Is Staying In the New Going Out?“) ptá se časopis T neboli The New York Times Style Magazine. Americký lifestylový web Well+Good dokonce označil právě „staying in“, tedy „zůstávání doma“ za jeden z trendů roku 2017. Ty tam jsou časy, kdy váš společenský kredit určovaly výstřelky jako vystřižené ze seriálu Sex ve městě. Takže?

Tlusté ponožky a televizní deku ještě nekupujte, ke společenskému životu se dá přistoupit i kreativně – a místo toho, abyste platili náklady na servis, zajistíte občerstvení vlastními silami, u sebe doma. Jídlo možná nebude hodné instagramových fotek a v koktejlu budou chybět deštníčky (viz bod 4), ale koho to zajímá, když se dobře bavíte?

"Ty tam jsou časy, kdy váš společenský kredit určovaly výstřelky jako vystřižené ze seriálu Sex ve městě."

3. Najděte logiku v životě ekologickém

Žít „eko“ neznamená kupovat si předražený kozí sýr v biomarketu. Nic proti kozímu sýru. Nebo biomarketu. Podstata ekologického přístupu je ale v šetření zdroji. Místo kupované vody si zkuste nosit vlastní lahev s kohoutkovou. Neplaťte za tašky v obchodech – mějte po ruce svoji látkovou. Zamyslete se, jak můžete omezit výdaje za jednorázové potřeby pro domácnost: papírové kuchyňské utěrky, jednorázové nádobí, mikrotenové sáčky na všechno. Kapitola sama pro sebe je takzvaná „fast fashion“ nebo taky móda na jedno vyprání – zdánlivě levné oblečení, které ovšem po prvním kontaktu s pračkou ztratí tvar i barvu a vy následkem toho ztratíte chuť si ho obléct podruhé.
Díky šetření přírody kromě pár stovek měsíčně navíc získáte i dobrý pocit. A to se přece taky vyplatí, ne?

"Díky šetření přírody kromě pár stovek měsíčně navíc získáte i dobrý pocit."

4. Poraďte se se svým bankéřem

Mít svého osobního bankéře není nedostupný luxus. Naopak. Je to ohromně užitečné. Radíme se vlastně pořád – jak pěstovat mrkev, jakou barvu si dát na vlasy nebo jak krmit kočku. Ale když jde o záležitost tak důležitou, jako je domácí rozpočet, pytlíkujeme si to po svém. Což často znamená, že nám utíkají peníze, které by se daly udržet pod střechou. A přitom je tu spolehlivá služba Moje zdravé finance, za kterou stojí renomovaní osobní poradci. Oslovte je a dejte si s některým z nich schůzku. Poradí vám, jak efektivně nakládat s penězi a kde se dá ušetřit.

5. Ujasněte si, proč to děláte

Bez cíle to prostě není ono. Pokud se rozhodnete vzdát třetího (šestého) páru bot, večeře v drahé restauraci nebo denního pohodlí ve vytopeném (vychlazeném) autě, musíte vědět proč. Stanovte si konkrétní dlouhodobé i krátkodobé cíle a těšte se na novou koupelnu, dovolenou u moře, vysněnou chatičku, a nakonec i na pohodlné stáří. Šetření vám pak půjde mnohem líp.

Jedna praktická funkce, kterou nabízejí Moje zdravé finance: obálky. Je to elektronická forma oblíbené metody, kdy jsme příjmy rozdělovali do obálek. I virtuální obálky jsou stejně přehledné a motivující. Ukládejte do nich malé částky a sledujte, jak narůstají. Stovka ke stovce, a než se nadějete, pojedete na Kanáry.

6. Nepodceňujte velký význam malých radostí

Ušetřit peníze by pro vás nemělo být příliš těžké. Stačí, že je náročné je vydělat. I v rámci omezování výdajů je proto důležité dopřávat si malé odměny. Jak malé ve skutečnosti budou a jestli si radši jednou za týden dáte dobrou kávu, nebo tu kávu obětujete ve prospěch lepší večeře na konci měsíce, to už je na vás. Hlavní je odměňovat se pravidelně a bez výčitek. Nákupy ve slevách a vyhledávání věcí zadarmo jsou povoleny, jenom pozor, aby sleva skutečně byla tak výhodná, jak se tváří.

"Hlavní je odměňovat se pravidelně a bez výčitek."

Šetrný životní styl nemusí bolet. On je dokonce v kurzu! Okázalé rozhazování přenechte snobům a nastupte na moderní a užitečnou vlnu udržitelnosti. Zjistíte, že je to příjemné a neleze to do peněz. Dá se tak ušetřit víc, než byste čekali – třeba na energiích. Tohle umí poradenství Moje zdravé finance moc dobře. Mírná rezervička před výplatou se hodí a navíc přinese do vztahu klid.

Pokračujte dále