Dohromady nebo zvlášť? Existuje vůbec ideální model, jak sdílet finance?

25. října 2018

5 minut

Všichni ho hledáme. Ten ideální, férový a všestranně výhodný model, jak ve dvou (a více) lidech poskládat finance. Jak si v této disciplíně vedou Češi?

Nepřehlédněte

I mezi sedmi páry, kterých jsme se ptali, se způsoby spravování rodinných financí liší – od striktně oddělených příjmů přes kombinaci vlastních účtů a jednoho společného až po sdílení všech prostředků na jednom kontě.

Každá z metod má své výhody. Na společném účtu máte oba peníze vždy po ruce, máte absolutní přehled o společných financích a provedených platbách, i o partnerových příjmech a výdajích.

Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Nejsou to dokonce ani děti, ani představy o společné budoucnosti. Jsou to peníze. Proto jsme sedm českých párů vyzpovídali o tom, jak v partnerském životě řídí finance. Podívejte se, jak společné hospodaření řeší oni a jaké zkušenosti mají za sebou. 

Blíže se s nimi můžete seznámit zde.

A jsou i případy, kdy je společný rozpočet řešením zdaleka nejpraktičtějším – jako třeba u Ondřeje (35) s Lindou (42), kteří společně vedou farmu. Přirozeně z jedné kasy. Osobní bankéřka České spořitelny Renáta Kuklová doplňuje, že společný účet také často využívají páry, kde je žena na mateřské dovolené nebo kde jeden z partnerů převezme veškerou zodpovědnost za hospodaření do vlastních rukou. Renáta Kuklová doporučuje nepodcenit při výběru účtu kvalitu aplikace internetového bankovnictví – právě díky ní  budou mít oba partneři stále přehled o společných příjmech a výdajích.

Oddělené účty zase umožní oběma v páru zachovat si finanční nezávislost, která je pro řadu lidí velmi důležitá. Libor (42) k tomu dodává, že vzájemná komunikace je důležitější než konkrétní uspořádání. „Přijde mi, že společná kasa nemá žádnou výhodu oproti naší rozdělené, pokud se o věcech mluví nahlas a řekne se, kdo a co má platit,“ říká. Často prý ve svém okolí vidí společné kasy, které fungují jen na oko: „Chlap si vydělá něco bokem a strčí si to do své kapsy, protože to do té společné podle něj nepatří. O čem pak ta společná kasa je?“

Renáta Kuklová také upozorňuje na častý omyl, který klienty vede ke zřízení společného účtu. „Lidé mají za to, že ke společným prostředkům pak mají oba vždy přístup, a pokud by se jednomu něco stalo, druhý bude mít všechny peníze k dispozici. Většina společných účtů ale funguje tak, že jeden z páru je jeho majitelem a druhý pouze disponent. Pokud by tedy například majitel účtu zemřel, pak se účet zablokuje, nebude dokonce ani přijímat platby a disponent zůstane bez prostředků, dokud neproběhne dědické řízení“. Osobní bankéřka České spořitelny Kuklová z tohoto důvodu doporučuje především starším lidem, aby společné peníze rozprostřeli na více účtů. A dodává, že oddělené účty mezi svými klienty často vidí i u mladách párů – mladí jsou jednoduše zvyklí hospodařit s vlastními financemi sami.

"Přijde mi, že společná kasa nemá žádnou výhodu oproti naší rozdělené, pokud se o věcech mluví nahlas a řekne se, kdo a co má platit."

Kombinace společného účtu a dvou sólových pak pro mnohé představuje rozumný kompromis, jak si uspořádat rodinný rozpočet. Mít k tomu společnému i vlastní konto je třeba pro Milana (35) podmínkou zachování nezávislosti. „Tím, že se dva vezmou, by nemělo skončit veškeré jejich soukromí. Tímhle se s partnerkou řídíme: když si peníze vydělám svými schopnostmi, svojí pílí, tak bych měl mít ve velké míře rozhodovací právo,“ říká Milan s tím, že si se Zuzanou (34) v otázce rodinných financí a jejich utrácení absolutně důvěřují a nic si netají.

Podle Luciana Kantora, poradce, kouče a psychoterapeuta působícího v Praze, by rozdělování nákladů společné domácnosti mělo být především věcí dohody: „Jakmile někdo z páru cítí emoční, pracovní či finanční nevyváženost, má tendenci vztah opouštět.“ Nejde proto ani tak o to, jaký způsob nastavení rodinného rozpočtu jste zvolili, ale jestli vám oběma vyhovuje. A pozor, pokud jste již vstoupili do svazku manželského, vězte, že bez manželské smlouvy se vaše majetkové záležitosti řídí zákonem.

 

Dát všechno na společnou hromádku, nebo hospodařit na dvou hromádkách a žárlivě si střežit tu svou? Každý přístup má své zastánce i odpůrce. Chtělo by se říct – jděte cestou, která vyhovuje oběma stranám. Ale co má každá strana jiný názor? Poradenství Moje zdravé finance a péče osobního bankéře vnese do domácí debaty profesionální argumenty a také možnost bezplatně založit další účet.

Pokračujte dále