Aby společná kasa nebyla jen černou dírou: umění rozpočtu

10. října 2018

5 minut

V každém, třeba i velmi romantickém vztahu, přijde dřív nebo později velmi neromantický okamžik, kdy je třeba rozhodnout – jak to spolu zaplatíme?

Nejpozději ve chvíli, kdy se sestěhujete, na vás totiž dolehne společná odpovědnost a s ní i tíha sdílených závazků. Za nájem, za energie, za vodu, za jídlo. Za oba a bez výhrad. A bez ohledu na to, rozhodnete-li se dát všechny peníze dohromady, nebo je držet zvlášť, je zapotřebí onu společnou část nějak sestavit, naporcovat a rozdělit, aby to na konci vyšlo na nulu, nebo ještě lépe – v plusu. Takže jak na to?

Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Nejsou to dokonce ani děti, ani představy o společné budoucnosti. Jsou to peníze. Proto jsme sedm českých párů vyzpovídali o tom, jak v partnerském životě řídí finance. Podívejte se, jak společné hospodaření řeší oni a jaké zkušenosti už mají za sebou.

Seznamte se s nimi blíže

Mohlo by vás zajímat

Základy pro začátečníky

1. Za kolik to bude?

Otázka na první pohled banální, ale přesto důležitá – co všechno budete dohromady platit a kolik to dělá? Sepište si všechny společné fixní výdaje. Kromě nájmu, vody a energií nezapomeňte ani na drobnosti, jako je rozhlasový poplatek, nepravidelné platby, jako je třeba revize kotle (pokud ji neplatí váš domácí) nebo pojistka auta, a kolísavé částky, jako jsou náklady na jídlo. Máte? Nezhroutili jste se? Můžeme dál.

2. Kolik kdo dá?

První ožehavé téma přichází poměrně brzy. Pokud totiž nemáte alespoň přibližně podobný plat, narazíte na ožehavé otázky typu, co je fér nebo co si každý můžete dovolit. V zásadě existují tři cesty – dělení půl na půl či podle poměru příjmů anebo si každý vezme na starost tu část závazků, na kterou momentálně stačí. Je na vás, pro co se rozhodnete, a důležitá je pouze jediná věc; abyste se shodli a oba byli s vybraným systémem spokojeni.

3. Nezapomeňte na sebe

Jakmile ukrojíte část svého příjmu do společné kasy, nezapomeňte se postarat o to, co zbyde. Dát si stranou rezervu na horší časy, odkládat něco na společné zážitky a být připraveni na stáří. Bez ohledu na to, s kým ho strávíte.

Mohlo by vás zajímat

4. Nebojte se změny

Žádný systém není dokonalý a každá situace se může změnit. Nová práce, žádná práce, příležitost vycestovat a další nabídky, které se neodmítají. To všechno může ovlivnit vaše příjmy, nároky i představy, včetně těch o společné budoucnosti. Mluvte o nich spolu a upravujte systém tak, aby vyhovoval vám i situaci. A budete žít šťastně, tedy přinejmenším finančně.

5. Využijte poradenství Moje zdravé finance

Finanční gramotnost v naší společnosti se naštěstí zvyšuje. Lidé už vědí, že se peníze dají zhodnotit, že existují možnosti investic, které se liší mírou rizika i výnosu, ale pořád jsou to jen informovaní laici. To profesionál má sledování finančního trhu a jeho produktů v popisu práce. Bankovní poradce, který je vám k dispozici v rámci poradenství Moje zdravé finance, má čerstvé informace, k nimž byste si složitě museli hledat cestu, a využívá je ve váš prospěch. Kombinuje je tak, aby vám přinesly úspory a co největší výnosy v oblasti investic. Na pravidelných schůzkách s osobním poradcem vyladíte svůj domácí rozpočet a seznámíte se s novými možnostmi, které nabízí internetové bankovnictví.

Postupy pro pokročilé

6. Bilancujte

S prohlubujícím se vztahem se prohlubuje i provázanost finanční. Přirozeně. Pokud proto už nějakou dobu společně hospodaříte, budete spíš ladit a vylepšovat. První krok – hledejte rezervy v utrácení. Zkuste pár měsíců sledovat příjmy a výdaje, alespoň podle kategorií. Použít můžete speciální aplikaci nebo starý dobrý zápisník a tužku, kategorizovat výdaje však někdy umí i internetové bankovnictví, což vám zásadně usnadní práci. Získáte tak přehled, kam vaše peníze jdou, jestli některé položky nejsou příliš vysoké, nebo naopak, zda výdaje, na nichž se nemůžete shodnout, jsou opravdu taková zátěž.

7. Porcujte medvěda. Znovu a znovu

Dospěli jste do stavu, kdy vidíte, odkud a kam vaše peníze tečou, a že co se týče nákupu bot (kabelek, kosmetiky) a videoher (sportovního vybavení, technických hračiček), nemáte si vzájemně co vyčítat. To však vůbec neznamená, že se na rozpočtu nedá zapracovat. První krok je najít položky, jež se vám na první pohled budou zdát podezřele vysoké. Utrácíte za jídlo víc, než jste mysleli? Stojí vás káva měsíčně ekvivalent nových bot? Luxusních? Projezdíte v autě za pár týdnů letenku do Evropy? Gratulujeme, našli jste svůj manévrovací prostor. A pokud máte pocit, že všechny výdaje jsou adekvátní, přichází krok dva – představte si, že byste se jedné věci museli vzdát. Co byste odstřihli jako první? Přemýšlejte, přehodnocujte a porcujte, protože následuje odměna. Další bod totiž řeší otázku: Co za to?

8. Ke společnému majetku přidejte společné cíle

Jestliže přemýšlíte, kde se omezit, musíte vědět, proč byste to měli udělat. Musíte to vědět oba. A musí vám to stát za to. Kromě splácení společných dluhů a vytváření dlouhodobých rezerv by na pomyslném žebříčku priorit měly figurovat třeba i dovolené, základ pro pořízení bydlení (auta, chalupy) i fondy na zábavu a zážitky. Proto plánujte společně – abyste oba počítali s tím, že šetříte na zájezd do Karibiku, nikoli na stanování v Jeseníkách. Abyste byli zajedno v tom, že nestojíte o druhou koupelnu, ale na balkónu rozhodně trváte. Zkrátka abyste se pohodlí vlastního vozu nebo designových doplňků vzdávali s vědomím, že to má cenu.

9. Sdílejte víc než jen majetek

Peníze a vztahy se ovlivňují vzájemně. Proto i ve chvíli, kdy se budete muset dohodnout, jak a na co šetřit, narazíte na otázku osobních hodnot, cílů a plánů. Pokud budou dramaticky odlišné, neshodnete se nejspíš ani na společné dovolené – jenomže dovolená pak bude ten nejmenší problém. S partnerem byste měli sdílet i základní životní hodnoty, měli byste vědět, jaké máte plány v kariéře i v osobním životě, například co se týče dětí. A měli byste být připraveni partnera podpořit, pokud se rozhodne něco v kariéře změnit. Kathy Caprino, koučka a odbornice na osobní i kariérní růst, píše pro Forbes, že kariérní cíle, se kterými v životě začneme, obvykle nejsou ty, u nichž skončíme. Proto je pro dlouhodobý úspěch ve vztahu důležité mít partnera, který dokáže vaše cíle respektovat a podpořit vás. Partnera, který nebude trvat na tom, že všechno už navždy zůstane při starém, a bude připraven na změnu. Jenom mu o ní musíte říct.

Společná kasa vás může stmelit, nebo rozdělit. Může se stát pevným základem pro společné plány, či naopak minovým polem, kde permanentně hrozí výbuch nahromaděných emocí. Nenechte to dojít tak daleko. Poradenství Moje zdravé finance vám pomůže najít ten správný balanc, který povede ke zdravým vztahům.

Pokračujte dále