7 rad pro zdravé finance a zdravé vztahy

27. září 2018

5 minut

Když je peněz dost, všechno jde. Pokud ale máte na konci měsíce problém vyjít se zbytky výplaty, chcete víc šetřit nebo ztrácíte přehled o tom, za co platíte, není na škodu připomenout si základní chyby v řízení rodinného rozpočtu – a zásady, které vám pomohou se jich vyvarovat.

1. Potřebujete rozpočet

Největší chyba při řízení rozpočtu? Žádný nemít. Bez představy o tom, kolik vyděláte, kolik utratíte a kolik dokážete ušetřit, se pohybujete ve finančním vzduchoprázdnu. Nemusíte mít hned zapsanou každou příjmovou i výdajovou položku – pro začátek stačí základní přehled o rodinných financích a partnerská shoda v tom, za co utrácet a na co šetřit. Nejste tabulkový typ? Nevadí. Tuhle agendu vám maximálně usnadní internetové bankovnictví. Je přehledné, srozumitelné a o vašich útratách a úsporách vám prozradí úplně všechno.

Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Nejsou to dokonce ani děti, ani představy o společné budoucnosti. Jsou to peníze. Proto jsme sedm českých párů vyzpovídali o tom, jak v partnerském životě řídí finance. Podívejte se, jak společné hospodaření řeší oni a jaké zkušenosti už mají za sebou.

Seznamte se s nimi blíže

"Bez představy o tom, kolik vyděláváte, kolik utratíte a kolik dokážete ušetřit, se pohybujete ve finančním vzduchoprázdnu."

2. Nečekané výdaje? Nenechte se zaskočit 

Dovolené, každoroční nedoplatek elektřiny, servis vozu. To všechno jsou náklady, které přijdou jednou za čas, ale je třeba s nimi počítat. Pokud nechcete sahat do úspor a nemáte běžně po ruce pár (desítek) tisíc, můžete zvolit takzvanou obálkovou metodu, kterou popisují například Martin (42) a Zdeněk (35). Založíte si v rámci společných financí obálky určené na konkrétní výdaje a spočítáte si, kolik musíte každý měsíc do obálky odložit. Když potom přijde čas, máte peníze připravené. Co se lehko řekne. Zatímco někdo je systematický od přírody, jiný potřebuje pomoc a radu. Obojí najdete v rámci služby Moje zdravé finance, která vám navíc jako benefit nabízí možnost založit si dva účty – jeden na běžné výdaje a druhý na ty nečekané.

"Pokud nechcete sahat do úspor a nemáte běžně po ruce pár (desítek) tisíc, můžete zvolit takzvanou obálkovou metodu"

3. Stanovte si limity 

Pokud nemáte nastavené hranice a jeden z vás utrácí v očích druhého příliš, je to pro manželství nebo partnerství problém. Dá se ale vyřešit například limitem pro vlastní výdaje, případně dohodou, že náklady navíc si každý z páru zaplatí z vlastních peněz a neohrozí chod společné domácnosti. Zuzana (34) popisuje, jak dříve jezdila s kamarádkami na takzvané eurovíkendy do zahraničí. Byla to její věc, její peníze a její starosti, které se jejího partnera Milana (35) nijak nedotkly. I pro tento domácí systém jsou ideální dva účty. Nebo možná tři – ten základní na společné výdaje a pak jeden pro každého z partnerů na jejich osobní požitky. Limit je pak jasný – utratit mohu jen to, co si na svůj účet uložím.

4. Dívejte se za horizont

Plat chodí každý měsíc, ale na dovolenou chcete jet dvakrát ročně, rekonstrukci bytu už nikdy nechcete opakovat, jednou třeba přijdou děti a kdesi v nedohlednu je vize důchodového věku. U finančních rozhodnutí, která váš život ovlivní na dlouho dopředu, je potřeba vzít tohle všechno v úvahu – a finance podle toho uspořádat. Hypotéku nastavit tak, abyste ji utáhli, i když možná brzy budete žít z jednoho platu a z mateřské, peníze odkládat nejen na moře, ale taky na stáří, a dobře si spočítat, jestli máte na splácení nového auta. Mimochodem, třeba vize dovolené se snídaní s výhledem na oceán vám oběma pomůže vzdát se tak trochu zbytečné každodenní kávy v plastových kelímcích tady doma. Řešit dlouhodobé vize vás nebaví? Vašeho osobního bankéře v rámci služby Moje zdravé finance naštěstí ano. Udělá to za vás.

"Plat chodí každý měsíc, ale na dovolenou chcete jet dvakrát ročně, rekonstrukci bytu už nikdy nechcete opakovat, jednou třeba přijdou děti a kdesi v nedohlednu je vize důchodového věku."

5. Rezerva se hodí

Nikdy nevíte, co se může stát. Od rozbité pračky přes nemocného psa až po příbuzného, který náhle potřebuje nadstandardní péči. Mít v rodinném rozpočtu zálohu, která pokryje tyhle nečekané výdaje, je doslova k nezaplacení. Osobní bankéřka České spořitelny Renáta Kuklová radí mít jako krátkodobou finanční rezervu uložený šestinásobek fixních výdajů – tedy peněz, které každý měsíc nutně musíte zaplatit. A to na bankovním účtu, kde se k penězům můžete kdykoli dostat.

6. Nebuďte na sebe moc přísní

Pokud si za účelem spoření nastavíte příliš přísná pravidla bez prostoru pro občasné radosti, povede to k frustraci z nedostatku „finanční svobody“ a časem třeba i k podvádění a obcházení vlastních zásad. Naše rada proto je nepřepálit šetření hned na startu a místo snahy o maximální měsíční úsporu si v rodinném rozpočtu najít prostor pro sebe. Ať už vynaložená částka půjde ze společného účtu, nebo si svoje radosti zaplatí každý ze svého.

7. Pořiďte si službu Moje zdravé finance

Jak už bylo řečeno výše, služba Moje zdravé finance je dobrý způsob, jak vyladit domácí rozpočet. Je to vlastně poradna pro každého, kdo si chce udělat pořádek v oblasti svých příjmů a výdajů. Dosavadní zkušenosti klientů ukazují, že nejspíš neexistuje domácnost, kde by se nenašla cesta k úsporám. Jen musíte vědět, jak na to. Nebo koho se zeptat. Osobní bankéř bere váš domácí rozpočet jako výzvu. Nepřestane hledat, dokud nenajde cestu, jak vám ušetřit peníze. Miliony to asi nebudou, ale i pár tisíc se hodí. Tak přijďte.

Je fajn, když si někdo umí život pořádně užít. Není fajn, když ho někdo prohýří. Člověk, který rozhazuje peníze plnými hrstmi a nemyslí na zadní kolečka, zpravidla narazí. Buď na své finanční limity nebo na odpor partnera. Obě srážky mohou bolet. Vyhněte se podobným karambolům a přijďte se poradit s osobním bankéřem. Včas. Poradenství Moje zdravé finance je tu od toho.

Pokračujte dále