5 symptomů „finanční nevěry“

29. října 2018

5 minut

Dilema nad cenovkou nových bot není pro většinu lidí nic neznámého. Poznáte ale, kdy už je finanční nevěra, tedy utajovaná manipulace s penězi, vážný problém, který vás může stát jak úspory, tak manželství nebo vztah? Experti popisují pět potenciálních známek toho, že nám partner možná lže o penězích.

1. Nepřiměřené reakce na otázky týkající se peněz

Neochota bavit se i o nevinných finančních záležitostech (Kolik stál nákup? A je zaplacený účet za vodu?), vytáčky, podezřívavé nebo obranné reakce. To všechno může být známkou černého svědomí… a potenciálního nejen finančního problému.

 

Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Nejsou to dokonce ani děti, ani představy o společné budoucnosti. Jsou to peníze. Proto jsme sedm českých párů vyzpovídali o tom, jak v partnerském životě řídí finance. Podívejte se, jak společné hospodaření řeší oni a jaké zkušenosti mají za sebou. 

Blíže se s nimi můžete seznámit zde.

2. Nečekaná gesta štědrosti

Na první pohled jsou jistě příjemná, ale pozor na ně. Zvlášť pokud se pozvání na skvělé večeře, drobné i větší dárky nebo masáže a romantické wellness víkendy opakují příliš často a někde vzadu vás hryže pocit, že utrácet tolik peněz si přece vy dva nemůžete dovolit. Poznámka na okraj: květiny jednou za čas do této kategorie vážně nespadají.

3. Mizející dokumenty

Pokud najednou nejsou k nalezení složenky, účty a výpisy ke společnému kontu, může to být jen běžná zapomnětlivost a lehká nepořádnost – nebo taky ne. Jestliže se opravdu nemůžete dopátrat, kolik, kde a komu jste zaplatili, nebo vám naopak začnou chodit výpisy od společností, se kterými byste neměli a nechtěli mít nic společného, je na čase si ve vztahu o utrácení promluvit.

4. Spousta nových věcí

Není třeba doma oznamovat každý nákup nového páru ponožek. Pokud se ale váš partner nebo vaše partnerka náhle začnou obklopovat větším množstvím nových kabelek (nebo elektronických vychytávek, značkových brýlí, vzácných brouků do sbírky…), aniž by se pochlubili, že v práci zrovna brali prémie nebo dědili po prababičce, je pravděpodobné, že o zdroji financí pro své nákupy asi mluvit nechtějí. Zato vy byste se raději měli začít ptát.

5. Všechno hotově

Transakce v hotovosti nezanechávají žádnou stopu. Placení hotově sice samo o sobě nic neznamená, pokud však u partnera či partnerky dojde k nečekanému přechodu na velké výběry z účtu a následné placení kešem, může jít o první známku toho, že je ve vašem vztahu něco špatně.

Finanční nevěra… Říkáte si: To přežiju, hlavně že mě miluje? Pozor na to. Utajované (a špatné) investice partnera či partnerky vám můžou udělat ze života peklo. Domov plný lásky se zčista jasna stane předmětem dražby a vy nechápete, jak se to mohlo přihodit zrovna vám. Důvěřujte, ale ne slepě. A kdyby se vám něco nezdálo, pro jistotu se přijďte poradit. Osobní bankéř v rámci poradenství Moje zdravé finance je tu od toho.

Pokračujte dále