Rezerva je základ

Prvobydlení

1. října 2020

5 minut

Rezerva je základ a dokáže pomoc v různých situacích. Ať už s nečekaným krátkodobým výpadkem příjmu nebo se doma něco porouchá v tu nejméně vhodnou dobu. Jaká je ideální výše rezervy a jak si ji vlastně postupně vytvořit?
 

Podívejme se na 3 nejběžnější situace a na to, jak je lidé nejčastěji řeší.

1. Chci mít vlastní finanční rezervu

Oblíbený způsob spoření: spořicí účet, kde máte peníze po ruce, ale ne příliš na očích

Jak na to? My doporučujeme postupovat tak, jak uvádějí mnozí odborníci z oblasti finančního poradenství. Ideální je rozdělit si příjmy podle pravidla 50:20:30. To znamená, že 50 % z vašeho měsíčního příjmu padne na nezbytné výdaje, jako nájem, jídlo, pojištění a služby. 20 % z vašeho příjmu by mělo jít na vytváření rezervy. Za zbylých 30 % si dělejte radost.

Důležitá je důslednost. Lidé, kterým se podařilo vytvořit solidní finanční rezervy, se shodují v tom, že klíč je právě v pravidelnosti. Často doporučují strategii „Odložte si hned po výplatě peníze stranou, nejlépe na spořicí účet, a zapomeňte na ně“. Využijte k tomu třeba trvalý příkaz.

Hlavní roli hrají pravidelné nutné výdaje. O nich je ovšem potřeba mít přehled. Když své výdaje platíte bezhotovostně (kartou, inkasem), můžete si v internetovém bankovnictví George nebo v aplikaci Moje zdravé finance snadno rozdělit výdaje do přehledných kategorií. Díky tomu hned přesně víte, kolik a za co utrácíte, a dokážete snadno vypočítat vhodnou výši finanční rezervy.

3 důležité předpoklady spořícího účtu pro vytváření rezervy

  • Peníze máte rychle k dispozici, když je potřeba.
  • Nejsou ale po ruce a na očích tolik, jako peníze na běžném účtu, a proto tam spíš zůstanou
  • Většinou jsou na spořicím účtu aspoň trochu úročené, a neztrácí tak na hodnotě.

A kolik byste měli mít našetřeno celkem?

Velikost rezervy se nejlépe vyjadřuje počtem měsíců, po které vyjdete s penězi i v případě, že přijdete  všechny příjmy.

Dokážete v takové situaci vyjít aspoň 3 měsíce?
To je dobré. Patříte mezi 20 % Čechů, jejichž rezerva je relativně dostatečná.

Zvládnete bez výplaty pokrýt nezbytné náklady na bydlení, energii, jídlo, léky, oblečení a další nutnosti na provoz domácnosti i 6 měsíců?
Potom máte doporučovanou rezervu. Stejně jako dalších 13 % Čechů.

Věděli jste, že…? 

Málokdy se zmiňuje například aktuální stav věcí, které nutně potřebujete k životu. Pokud tedy např. víte, že vaše lednička a pračka vám slouží už víc než 15 let a že automechanik tvrdí, že vaše auto bude potřebovat novou spojku, je dobré na to pamatovat při vypočítávání cílové finanční rezervy.

2. Mám nečekané výdaje a nemám naspořeno

Oblíbené řešení: Peníze na klik – nepřekvapí vás žádný nečekaný výdaj

Ať se přihodí cokoliv, třeba se rozbije pračka, auto nebo přijde vysoký nedoplatek za elektřinu, Peníze na klik vám pomohou. Funguje to vlastně podobně jednoduše a rychle, jako když se přesunete peníze ze svého spořicího účtu, jen si je namísto toho půjčíte. Během chvilky máte v záloze rezervu do 50 000 Kč, která je vám hned k dispozici. Peníze na klik můžete navíc využívat opakovaně, bez schvalování. Máte tedy kdykoliv kam sáhnout a nemusíte využívat např. mikro půjčky, které mohou být v některých případech i nebezpečné.

Úvěrový limit si zvolte tak vysoký, aby pokryl koupi nejdůležitějšího spotřebiče ve vaší domácnosti, a zároveň takový, abyste v pohodě zvládli splátky.

Je dobré mít stále na paměti, že zároveň se splácením půjčky nebo dorovnáváním kontokorentu je stále žádoucí vytvářet si vlastní finanční rezervu. Vůbec nevadí, že si nebudete schopní odložit měsíčně 20 % příjmů, ale bude to třeba jen pět. I to se rozhodně počítá.

3. Chci, aby mi peníze vyšly vždy až do výplaty

Oblíbené řešení: kontokorent, který překlene krátkodobý výpadek příjmu

Kontokorent se dá zjednodušeně popsat tak, že na svém účtu můžete jít takzvaně „do minusu“. Je to proto velmi rychlé a jednoduché. A peníze máte hned. Když se tedy např. objeví problém s výplatou, peníze se zpozdí, díky kontokorentu zaplatíte včas třeba nájem, energie atd. A vyhnete se starostem.

Pro kontokorent si můžete nastavit limit. Zvolte si takový limit, který pokryje všechny vaše povinné měsíční platby a zároveň je nižší než vaše čisté měsíční příjmy. Tím získáte jistotu, že s další výplatou se kontokorent vždy automaticky a úplně vyrovná.

Pokračujte dále