1. Chci mít vlastní finanční rezervu
Oblíbený způsob spoření: spořicí účet, kde máte peníze po ruce, ale ne příliš na očích
Jak na to? My doporučujeme postupovat tak, jak uvádějí mnozí odborníci z oblasti finančního poradenství. Ideální je rozdělit si příjmy podle pravidla 50:20:30. To znamená, že 50 % z vašeho měsíčního příjmu padne na nezbytné výdaje, jako nájem, jídlo, pojištění a služby. 20 % z vašeho příjmu by mělo jít na vytváření rezervy. Za zbylých 30 % si dělejte radost.
Důležitá je důslednost. Lidé, kterým se podařilo vytvořit solidní finanční rezervy, se shodují v tom, že klíč je právě v pravidelnosti. Často doporučují strategii „Odložte si hned po výplatě peníze stranou, nejlépe na spořicí účet, a zapomeňte na ně“. Využijte k tomu třeba trvalý příkaz.
Hlavní roli hrají pravidelné nutné výdaje. O nich je ovšem potřeba mít přehled. Když své výdaje platíte bezhotovostně (kartou, inkasem), můžete si v internetovém bankovnictví George nebo v aplikaci Moje zdravé finance snadno rozdělit výdaje do přehledných kategorií. Díky tomu hned přesně víte, kolik a za co utrácíte, a dokážete snadno vypočítat vhodnou výši finanční rezervy.
3 důležité předpoklady spořícího účtu pro vytváření rezervy
- Peníze máte rychle k dispozici, když je potřeba.
- Nejsou ale po ruce a na očích tolik, jako peníze na běžném účtu, a proto tam spíš zůstanou.
- Většinou jsou na spořicím účtu aspoň trochu úročené, a neztrácí tak na hodnotě.
A kolik byste měli mít našetřeno celkem?
Velikost rezervy se nejlépe vyjadřuje počtem měsíců, po které vyjdete s penězi i v případě, že přijdete všechny příjmy.
Dokážete v takové situaci vyjít aspoň 3 měsíce?
To je dobré. Patříte mezi 20 % Čechů, jejichž rezerva je relativně dostatečná.
Zvládnete bez výplaty pokrýt nezbytné náklady na bydlení, energii, jídlo, léky, oblečení a další nutnosti na provoz domácnosti i 6 měsíců?
Potom máte doporučovanou rezervu. Stejně jako dalších 13 % Čechů.
2. Mám nečekané výdaje a nemám naspořeno
Oblíbené řešení: Peníze na klik – nepřekvapí vás žádný nečekaný výdaj
Ať se přihodí cokoliv, třeba se rozbije pračka, auto nebo přijde vysoký nedoplatek za elektřinu, Peníze na klik vám pomohou. Funguje to vlastně podobně jednoduše a rychle, jako když se přesunete peníze ze svého spořicího účtu, jen si je namísto toho půjčíte. Během chvilky máte v záloze rezervu do 50 000 Kč, která je vám hned k dispozici. Peníze na klik můžete navíc využívat opakovaně, bez schvalování. Máte tedy kdykoliv kam sáhnout a nemusíte využívat např. mikro půjčky, které mohou být v některých případech i nebezpečné.
Úvěrový limit si zvolte tak vysoký, aby pokryl koupi nejdůležitějšího spotřebiče ve vaší domácnosti, a zároveň takový, abyste v pohodě zvládli splátky.
3. Chci, aby mi peníze vyšly vždy až do výplaty
Oblíbené řešení: kontokorent, který překlene krátkodobý výpadek příjmu
Kontokorent se dá zjednodušeně popsat tak, že na svém účtu můžete jít takzvaně „do minusu“. Je to proto velmi rychlé a jednoduché. A peníze máte hned. Když se tedy např. objeví problém s výplatou, peníze se zpozdí, díky kontokorentu zaplatíte včas třeba nájem, energie atd. A vyhnete se starostem.
Pro kontokorent si můžete nastavit limit. Zvolte si takový limit, který pokryje všechny vaše povinné měsíční platby a zároveň je nižší než vaše čisté měsíční příjmy. Tím získáte jistotu, že s další výplatou se kontokorent vždy automaticky a úplně vyrovná.