Půjčka na Vánoce: Kdy je (ne)bezpečná?

Jak vybrat vhodnou půjčku

9. prosince 2020

4 minuty

Češi mají v půjčkách na Vánoce jasno. Podle průzkumů by si celé dvě třetiny za tímto účelem nepůjčily. 92 % respondentů pak zastává názor, že půjčka na dárky není dobrý nápad. Půjčování peněz na svátky může skutečně znamenat vstup na tenký led. Riziko se dá zmírnit, pokud dodržíte několik rad od odborníků. 

Telefon, notebook nebo PlayStation na splátky jsou stále v kurzu

Z úvodu by se zdálo, že půjčky na Vánoce v České republice snad ani nemají úspěch. Například v loňském roce si však půjčkou své svátky zafinancovalo přibližně 8 % Čechů. Nejčastěji si půjčovali na spotřební elektroniku (54 %), vybavení bytu (29 %), hračky (29 %) a bílé elektro (23 %). Výjimkou není ani půjčka na dovolenou a zážitky (17 %) nebo oblečení (14 %).

Důvodem pro takové rozhodnutí je nedostatek financí spolu s neochotou šetřit a počkat si. Lákají také impulsivní nákupy spojené s výhodnými akcemi, slevami a možností vzít si zboží na splátky. 13 % lidí pak chtělo jen udělat pěkné Vánoce své rodině.

Problémy, které lidé před Vánoci nečekají

Každý čtvrtý Čech, který si v minulosti na svátky půjčil, měl později problém se splácením. Jenže na otázku, zda se lidé obávají, že půjčku na Vánoce nebudou schopni splatit, tři lidé ze čtyř odpověděli, že žádné obavy nemají. Právě špatný odhad finančních možností spolu s jistou lehkovážností a příchodem nečekaných výdajů v průběhu dalšího roku mohou vést do dluhové spirály. Proto platí:

  • Všechny výdaje si dopředu promyslete. Vyhněte se impulzivním nákupům. Nekupujte dárky za každou cenu. 
  • Pokud už si půjčku musíte vzít, prověřte si poskytovatele a zjistěte si, kolik za půjčku celkem zaplatíte. 
  • Krůček k dluhové pasti: Nikdy si neberte půjčku na Vánoce, kterou budete splácet ještě další svátky.

Půjčka na Vánoce jako rozumná investice

Obecně se dá říct, že půjčka může být správným krokem, pokud funguje jako investice: do vzdělání, kariéry, bydlení atd. Zkrátka do věcí, které budou mít svou hodnotu a přínos ještě dlouho po splacení.

Rozlišujte mezi potřebuji a chci: Kupujte jen věci, které skutečně potřebujete, využijete a budete z nich mít užitek déle, než potrvá jejich splácení. Pokud před Vánoci chybí peníze v rodinném rozpočtu, nekupujte na splátky věci za tisíce, která nevydrží ani do jara.

Mohlo by vás zajímat

Trefte hned dvě mouchy jednou ranou. Vaše dítě půjde po prázdninách na střední školu a bez notebooku nebo nového mobilu se neobejde. V případě, že byste museli vybavení koupit tak jako tak, je lepší ho pořídit na Vánoce než vymýšlet nepotřebné dárky, jen aby pod stromečkem něco bylo.

Když to bez půjčky opravdu nejde

Půjčky na Vánoce nepatří k těm nejvyšším. Většinou se pohybují do 20 000 Kč. Ženy jsou přitom opatrnější než muži a přibližně třetina z nich si půjčí do 10 000 Kč. Jakou půjčku ale zvolit, aby v rodinném rozpočtu nezpůsobila více škody než užitku?

Ačkoli všichni mluví o „půjčce na Vánoce“, ve skutečnosti je rozumnější zvolit krátkodobější řešení:

  • Kontokorent se hodí, když potřebujete jít do mínusu jen na určitou dobu a víte, že v následujících měsících rozdíl dorovnáte příchozí výplatou. 
  • Peníze na klik budou představovat jistou rezervu, kterou si necháte předschválit. Čerpat z ní můžete, až když budete opravdu potřebovat. Vyhnete se tak hledání poskytovatele půjčky pod tlakem, které může skončit například přehlédnutím neférových podmínek.

Stále však platí, že je nutné dobře zvážit své možnosti a že odolat pokušení vzít si půjčku na Vánoce je tím nejlepším, co můžete udělat.

Pokračujte dále