Kapesné děti potřebují

Rodina

19. září 2019

8 minut

Považujete kapesné za vyhozené peníze? Odborníci ho důrazně doporučují, jen tak se děti naučí zacházet s penězi. 

Kapesné ano, či ne?

Jednoznačně ano! Vlastní peníze dodají dětem pocit důležitosti a vědomí, že jsou už velké. Vysvětlete jim, jak s nimi nakládat, a nastavte pro kapesné jasná pravidla. Děti s kapesným poznávají, jak funguje placení, spoření a zažijí i to, že peníze občas dojdou. Ideální je ale mluvit s nimi o rodinném rozpočtu a financích obecně ještě dávno před tím, než peníze poprvé dostanou do ruky.  

Kdy začít?

Nejlépe ve chvíli, kdy dítě zvládá základní počty. Nezapomeňte ale, že svět peněz je pro něj nový, a hlavně zpočátku bude potřebovat vše vysvětlit a donekonečna opakovat. Nikdo neumí hospodařit sám od sebe, a vy svému dítěti poskytnete možnost, aby si mohlo všechno vyzkoušet v bezpečném prostředí. Včetně chyb. 

Lze dítě před chybami ochránit?

Popravdě ne. Pokud školákovi budete jeho nákupy vymlouvat či zakazovat, hospodařit se nenaučí. Nechte ho vyhodit peníze za nesmysly, zažít zklamání z nepovedeného nákupu i rozdat půlku úspor kamarádům. Nabídněte mu radu a pomoc. Ale to, jakým způsobem se svým kapesným naloží, by mělo být na něm. Mnohdy to bude zkouška vašich nervů. Ale lépe teď s desetikorunou než za pár let se stovkami či tisícovkami. Pokud vám způsob, jak dítě zachází s penězi, vadí, snažte se pochopit, co ho k takovému jednání vede. A možná se podívejte i na svoje finance, jestli vás náhodou nekopíruje. 

Kolik peněz dítě potřebuje?

Jediná správná odpověď bohužel neexistuje. Každé dítě vám řekne, že dostává málo. Každé se snaží vyrovnat vrstevníkům. Každé žárlí, že sourozenec má kapesné dřív nebo vyšší. Můžete kapesné navyšovat sebevíc, ale nejspíš to nepomůže. Děti se začnou srovnávat s někým jiným, kdo dostává ještě větší částku. Předem prohraný boj. Abyste věděli, jak jsou na tom české děti s kapesným, tady je statistika: ve věku od 8 do 11 let dostávají měsíčně v průměru 250 korun, školáci na druhém stupni pak zhruba 420 korun. Základům hospodaření se ale může dítě naučit i s relativně malými částkami.

Jednou měsíčně nebo za týden?

U menších dětí dávejte kapesné jednou týdně, u větších může být interval delší. Na začátku si společně stanovte pravidla, kdy peníze vyplácíte a na jak dlouhou dobu by školákovi měly vydržet. Ptejte se a zajímejte se o jeho nákupy. Pomáhejte mu s jejich plánováním. Vymýšlejte možné varianty a ukazujte výhody i nevýhody. Pokud dítě touží po mnoha hračkách a sladkostech, spočtěte si společně, kolik peněz by na všechny potřebovalo a za jak dlouho by na ně uspořilo. Pro větší názornost si to můžete zakreslit do kalendáře. 

Kapesné za zásluhy?

Kapesné učí děti hospodařit. Není jediný důvod, proč o tuto dovednost ochudit ty, které zlobí nebo mají nepořádek v aktovce. I ony budou v budoucnu potřebovat vyjít s penězi. Alespoň základní kapesné by měl mít každý školák. Můžete však pracovat s jeho výší a upravit ji třeba za extra pomoc v domácnosti. Vyhněte se ale systému plateb za pomoc v domácnosti. V rodině má každý své povinnosti a tím, že je dobrovolně plní, pomáhá vytvářet příjemný domov. 

Jak odolat nátlaku na vyšší kapesné?

Čas od času to děti zkusí a otázku zvýšení kapesného nastolí. Nebojte se jim vyhovět. Ovšem s vyšším kapesným přidejte i více odpovědnosti. Svěřte mu třeba nákupy kreditu do mobilu nebo základních školních pomůcek. Jak dítě poroste, můžete zvyšovat částku a postupně na něj přenášet více a více odpovědnosti. Potomek získá dobrý pocit, že má velké kapesné, ale vaše výdaje budou stále stejné. 

Pokračujte dále