Teenageři se o financích učí v dobrodružné počítačové hře

Rodina

25. května 2020

5 minut

Napínavá počítačová hra se super grafikou, kterou hrají už tisíce studentů z celého Česka. To je Tajuplná cesta. Detektivka, v níž se snaží coby cizinci-brigádníci přežít v Londýně, učí teenagery atraktivní formou pohybovat se ve světě peněz.

Výuka, o které mladí sní

"Tajuplnou cestu jsme vytvořili speciálně pro věkovou skupinu 14-18 let. Svým obsahem odpovídá tomu, co by mladí lidé měli o světě financí vědět. Učí je se v něm pohybovat, vysvětluje pojmy a upozorňuje na nástrahy, s nimiž se mohou setkat," popisuje David Hubáček z České spořitelny, která program vyvinula. Fakt, že jde o počítačovou hru, je podle něj velmi důležitý. "Nestojíme u tabule a nevysvětlujeme mladým lidem nudné pojmy. Ale v napínavé hře jim umožňujeme prožít všechny možné situace. Od hráčů i jejich učitelů máme skvělé odezvy," doplňuje. Do Tajuplné cesty je možné se zapojit zde.

Tajuplná cesta pomáhá učitelům

"Tato soutěž je velice přínosná pro žáky a hlavně ve výuce dobře aplikovaná pro podporu strategického a exekutivního myšlení. Jedná se o spojení zábavy a výuky. Určitě ji doporučuji pro školy, které chtějí mít finančně gramotné žáky," potvrzuje jeho slova Jarmila Kabourková, učitelka deváťáků z Bíliny. "Hodně jsme se pobavili, promyšlená strategie této hry byla opravdu záludná. Žáci hráli i ve svém osobním čase, byli do toho hodně zapáleni. Dokonce i po dokončení hry jsme se domluvili, že hru resetujeme a zkusíme si to zahrát znovu. Donutilo je to opravdu přemýšlet a vytvářet si svoji strategii, aby jim na konci zůstalo co nejvíce peněz. Otázky z finanční gramotnosti byly trochu náročné, neboť jsme všechno neprobírali v učivu, takže doma pomáhali rodiče a ve škole učitel. Hra byla skvělá, zábavná a vzdělávací. Pro děti jedna z nejlepších forem učiva. Jsem moc ráda, že jsem se spolu s dětmi mohla zúčastnit," líčí.

"Tajuplná cesta se mi moc líbila a bavila mě. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí a poučil se i o spoustě věcí pro život. Někdy jsem musel hodně přemýšlet a udělat těžká rozhodnutí. Ale celou hru jsem si užil, bavila mě její celá náplň. Zajímavý byl i celý námět, že jsem se ve hře dostal do Anglie, cizí země, s ne úplně velkým množstvím peněz, a musel jsem se rozhodnout, co udělám. Otázky kolem hospodaření s penězi byly zajímavé a zjistil jsem spoustu nových věcí. Bral bych takové hry i do jiných předmětů," chválí si jeden z hráčů, středoškolák Tomáš ze Zábřehu.

Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.

Pokračujte dále