Začátek povinné školní docházky dítěte je i dobrou příležitostí pro začátek s kapesným. Díky kapesnému se dítě již od útlého věku učí hospodařit s penězi, a zvyšuje tak svou finanční gramotnost, která se mu v dospělosti jistě bude hodit. K rozhodnutí o tom, kdy s kapesným začít, může být i prozaičtější důvod – dítě se může praktickými příklady snadněji naučit počítat.
Jak často dávat kapesné?
- Malým dětem je dobré kapesné dávat po týdnech, v delších intervalech hospodaří hůře.
- S rostoucí matematickou gramotností a psychickou vyspělostí dětí pak přecházejte na měsíční periody. Ty kopírují život v dospělosti.
Rozhodnutí o pravidelném kapesném je pro dítě velká věc, stává se „dospělejším“. Tomuto důležitému kroku by měla předcházet rodinná porada, při které se dítěti vysvětlí, k čemu kapesné je, co je to spoření a v neposlední řadě je třeba stanovit základní mantinely pro nakládání se svěřenými penězi. Dalším krokem je občasná kontrola, jak dítě s penězi nakládá. Rodiče si tak ověří, že dítě správně pochopilo, jakou má novou zodpovědnost.
Tipy jak na kapesné:
Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.