Kapesné i informace o penězích dávkujte podle věku dítěte

Kapesné i informace o penězích dávkujte podle věku dítěte

12. srpna 2020

8 minut

„Nemůžu mít stejně málo jako loni. Není fér, když malý sourozenec má jiné kapesné než já v jeho věku. Spolužáci dostávají mnohem víc.“ S věkem dětí roste nejen jejich kapesné, ale i schopnost argumentace. Jaká je rozumná výše kapesného? V jakém věku? A na účet, nebo hotově?

Zásada číslo jedna zní: Kapesné je potřeba, aby se děti naučily hospodařit. Není to odměna za zásluhy, dobré výkony ani jedničky ve škole. Možnost rozhodovat o vlastních penězích přinese vašim dětem zásadní znalosti do budoucna. Díky kapesnému se naučí plánovat své výdaje i vyjít s omezeným rozpočtem, stejně jako v dospělosti s výplatou.

Podle výzkumů nejsou nejčastější příčinou finančních potíží v dospělosti nízké příjmy, ale málo informací o tom, jak správně hospodařit.

Na výši kapesného už z tohoto pohledu tolik nesejde. K tomu, aby se dítě naučilo organizovat své finance a plánovat výdaje, nepotřebuje velkou částku. Těm malým stačí pár desetikorun týdně. Z průzkumu České spořitelny vyplynulo, že české děti na prvním stupni dostávají průměrně 248 korun měsíčně a ty na druhém pak 421 korun měsíčně.

O penězích s dětmi mluvte odmalička

5–7 let

Jakmile potomek ovládne základní počty, s kapesným pomalu začněte. Desetikoruna či dvě na týden budou stačit, aby si dítě osvojilo jednoduché základy – jak vypadají mince a bankovky nebo že dvě desetikoruny mají opravdu stejnou hodnotu jako dvacetikoruna, i když jsou třeba méně blýskavé. Naučí se koupit si zmrzlinu u stánku a zkontrolovat, zda správně dostalo nazpátek.

Pro dítě jste autorita a věří vám. Je ochotné poslouchat vaše rady. A všechny informace, které mu v tomto věku poskytnete, nasává jako houba.

Starost o kapesné, týdenní výplata a snaha o pravidelnost jsou v tuto dobu výhradně na vás. Většina malých dětí na to nebude myslet a připomínat se.

8–11 let

Děti začínají více vnímat svět kolem sebe. Využijte toho a vše jim vysvětlujte. Proč chleba stojí třicet korun, když suroviny na něj jsou tak levné? Jak funguje placení daní, proč se někde za návštěvu lékaře platí a jinde ne? Seznamte je s tím, jak vypadá rodinný rozpočet. Řekněte jim, kolik hodin musíte denně pracovat, abyste dostali výplatu, a co všechno z ní musíte pokrýt. Třeba neviditelné věci jako nájem, vodu, elektřinu nebo pojištění auta. Nezapomeňte děti seznámit s tím, co je to půjčka, proč se platí úroky a co se děje, když nemá člověk peníze na splátky.

Kolem desátého roku je dobré zřídit dětem účet a začít je seznamovat s fungováním elektronického bankovnictví a platební karty.

Děti se rychle učí, jsou zvídavé a živě se o všechno zajímají. Zároveň už mají určitou představu o tom, jak svět funguje. Takže máte na čem stavět.

Začíná období, kdy se děti srovnávají s vrstevníky. Přečtěte si proto, co dělat, když mají spolužáci víc nebo když si nemůžete dovolit zvýšit kapesné tak, jak by dítě chtělo. Pro mnohé děti v tomto věku ještě nejsou peníze příliš důležité. Může se stát, že peněženka leží měsíc na dně šuplíku nebo zapadlá v rohu aktovky a nikomu nechybí. Pokud by se to mělo stávat i s platební kartou, využijte možnosti ji rychle zablokovat. A na rozdíl od karet pro dospělé ji pak opět odblokovat, když se najde. Vaše dítě není jediné, komu se to stává, a banka s tím počítá, takže obě služby jsou zdarma.

12–15 let

Chtějí samostatnost, ale dospělí zdaleka nejsou. Pokud chcete mít přehled o tom, jak váš teenager hospodaří, je Dětský účet neocenitelným pomocníkem. Naučte proto své děti naplno využívat elektronické bankovnictví. Ukazujte jim, jak zpětně kontrolovat nákupy, jak si analyzovat, za co nejvíc utrácí, i jak spořit a plánovat výdaje.

Díky rodičovskému přístupu do elektronického bankovnictví máte hospodaření svého potomka jako na dlani. Vidíte, kolik, kde a za co utrácí. Můžete nastavovat limity pro jednotlivé operace (nebo některé z nich rovnou zakázat) a také si nechat posílat upozornění na pohyby na účtu.

Děti žijí na sociálních sítích, kupují si nové levely v počítačových hrách nebo aplikace na herní konzoli. Možná je to i pro vás španělská vesnice, ale je nutné děti provést i tímto světem. Ukázat jim, jak platby přes různé brány a aplikace fungují, a vysvětlit jim zásady bezpečnosti. Správné nastavení elektronického bankovnictví vám pomůže držet dětské nákupy na uzdě.

Víte, že existují spousty programů finančního vzdělávání, které děti od mateřských škol až po studenty na střední učí, jak hospodařit? Teenageři si mohou vyzkoušet například napínavou počítačovou hru Tajuplná cesta.

Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.

Pokračujte dále