Jak se zachovat, když děti srovnávají kapesné se spolužáky

Jak se zachovat, když děti srovnávají kapesné se spolužáky

12. srpna 2020

8 minut

Kamarádi mají větší kapesné. Spolužáci dostávají peníze za vysvědčení. Sousedovic holčička už má vlastní platební kartu. Dětský svět je tak nefér! Jistěže si nemohou diktovat, ale smutek v očích malého školáka zviklá nejednoho rodiče. Není opravdu načase kapesné zvýšit? Kde leží hranice mezi slušnou výší a rozmazlováním? A co když si zvýšení kapesného ani nemůžete dovolit?

Řešení vždy existuje. A protože stejná dilemata řešily miliony rodičů, máte dokonce na výběr.

Nechcete kapesné zvyšovat, jen pomoct dětem, aby se před vrstevníky nestyděly za malé kapesné?

Zřiďte jim vlastní bankovní účet a posílejte peníze tam. Od 8 let už mohou mít vlastní platební kartu. Vyberou si na ni obrázek a mohou se s ní pochlubit kamarádům. Nikdo ze spolužáků už neuvidí, jestli na ní mají pár korun, nebo tisíce. Přečtěte si i o dalších výhodách posílání kapesného na Dětský účet. Většina z nich totiž je, možná překvapivě, na straně rodičů!

Rádi byste dítěti přidali, ale rodinný rozpočet je napnutý?

Klidně kapesné zvedněte! Ale spolu s tím předejte dítěti také odpovědnost za část nákupů, třeba školních pomůcek nebo kreditu do mobilu. Zkrátka věci, které byste stejně kupovali a které jsou výhradně pro děti. Ať si samy rozhodnou, jestli potřebují na výtvarku 24 pastelek, nebo se spokojí se 12 a zbytek peněz ušetří. Rychle se na tom mohou naučit vážit si věcí. Najednou jim bude zřejmé, že když z nudy rozkoušou pero, budou ho muset znovu koupit. Dítě tím získá dobrý pocit, že má vysoké kapesné, a vaše výdaje vlastně zůstanou stejné.

Přemýšlíte, že dítěti přidáte, ale nevíte kolik?

Z průzkumu, který realizovala Česká spořitelna mezi školáky, vyplynulo, že většina českých dětí má zhruba šedesát až sto korun na týden.

Aniž by se domlouvali, mají čeští rodiče také poměrně přesnou představu o tom, zda svým dětem dávají moc či málo.

Kolik dávají svým dětem rodiče, kteří mají pocit, že jejich potomci mají méně než ostatní:

Kolik platí svým dětem rodiče, kteří se považují se nadprůměrně štědré:

Odměny za vysvědčení nebo k narozeninám?

Stejně jako je důležité, aby děti dostávaly kapesné, na němž se naučí hospodařit, je poměrně jedno, zda jim ke kapesnému zavedete nějaký systém odměn navíc. K tomu, aby se naučily orientovat ve světě peněz, je nepotřebují. A to ani ve chvíli, kdy většina spolužáků nějaké má.

Naprostá většina českých rodičů totiž sama tápe v tom, jak finanční gramotnost dětí podporovat. Dokazuje to například fakt, že přestože jsou vlastní peníze klíčové k tomu, aby se děti naučily do budoucna hospodařit, dostává pravidelné kapesné jen polovina českých školáků.

Co se stokorunami k narozeninám od babiček?

Jak se zachovat, pokud nastavíte určitou výši kapesného a prarodiče dětem stále chtějí přilepšovat? Tu stovka k Ježíšku, tamhle dvě k narozeninám. Může být pořádný oříšek chtít po babičkách, aby měnily své zvyky. Navíc byste se jen vystavili riziku, že vám to budou děti (a babičky) časem tajit. Lepší je přistoupit k těmto výjimečným částkám jako k příležitosti naučit dítě něco nového. Vysvětlit mu, jaké má s nečekanou stokorunou možnosti. Ukázat, co si může dovolit koupit teď a jak si může spořit, pokud si bude chtít dopřát něco většího. Pokud by šlo o větší částky, můžete dítěti zřídit účet a posílat peníze tam.

Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.

Pokračujte dále