Jak se druháčci učí s Abecedou peněz poznávat svět peněz?

Rodina

25. května 2020

5 minut

Znají pojmy jako hypotéka nebo nájem, ale netuší rozdíl mezi mincemi a bankovkami. Ani vlastně neví, odkud rodiče berou peníze. I proto se druháčci ze základních škol po celé zemi postupně zapojují do Abecedy peněz. Nový program na výuku finanční gramotnosti baví děti i jejich kantory.

Abeceda peněz umí děti vtáhnout

"Mí žáčci byli z Abecedy peněz nadšení. Celý den nemluvili o ničem jiném. Program byl krásně připravený, děti se seznámily s penězi hezkou a hravou formou. Od začátku do konce je to bavilo a lektoři si udrželi jejich pozornost. Mnohé děti mě překvapily tím, jak už i v tomhle věku umí pojmenovat bankovky. Některé dokonce věděly, jaké osobnosti na nich jsou. Ukázalo se, že jsou opravdu vnímavé, na to, že jsou teprve ve druhé třídě," líčí Lenka Chromá, třídní učitelka druháků z Chotěboře.

Jak program pro děti vypadá?

I vzhledem k věku mají osmiletí špunti program koncipovaný jako zážitkové dopoledne ve školní tělocvičně. Během něj si na různých stanovištích vyzkouší život dospělých. "Ve dvojčlenných týmech si děti zažijí cestu do práce, pobyt v ní, odpolední nákupy i návrat domů. Po celou dobu se jim věnuje odborník, který děti provází a pomáhá jim s jednotlivými situacemi a úkoly," popisuje David Hubáček z České spořitelny, která Abecedu peněz připravila.

Učíme druháčky tak, že je to baví

"Program byl zábavný a hlavně názorný. Věřím, že děti si toho spoustu odnesou," komentuje svoji zkušenost českolipský učitel Jan Filip. "Základy děti určitě potřebují. V matematice sice trénujeme počítání peněz, ale v tomto věku nasávají informace ohromnou rychlostí. Byla by škoda toho takto nevyužít," dodává.

Abeceda peněz pro druháčky je pro školy zdarma. Česká spořitelna jej připravila v rámci svých projektů finančního vzdělávání veřejnosti. "Postupujeme krok za krokem," popisuje David Hubáček. "Ty nejmenší necháváme hrát na dospělé a pomalu je seznamujeme s penězi. Čtvrťáci si mohou zkusit vybudovat firmu a předvést ji veřejnosti na trzích. Pro teenagery pak máme napínavou detektivní počítačovou hru, v níž se musí vypořádat s různými životními situacemi," vyjmenovává David Hubáček.

Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.

Pokračujte dále