Jak často dávat dětem kapesné?

Prvobydlení

21. srpna 2019

8 minut

Nejdůležitějším pravidlem je pravidelnost. Dítě by mělo mít své peníze a také jistotu, že je v určitý čas opravdu dostane. 

Měsíc je pro školáka příliš dlouhá doba. U školkových dětí nebo dětí na prvním stupni proto dávejte kapesné jednou týdně po menších částkách. Týden je horizont, v němž jsou zvyklé fungovat. Ve škole mají týdenní rozvrh a kroužky se také opakují s týdenní pravidelností. Plánování nákupů nebo spoření jim půjde snáze.

Týdenní frekvence ovšem často vyhovuje i větším dětem. Pokud totiž všechno utratí bez rozmyslu první den, šest dní do konce týdne vydrží, i když třeba s obtížemi. Představa měsíce bez peněz by je mohla svádět k nejrůznějším kreativním řešením.

Na měsíční výplatu kapesného je potřeba přejít ve chvíli, kdy má dítě na starosti více větších výdajů. Zvýšili jste mu kapesné o obědy ve škole a má na starosti platbu každý měsíc uhradit? Nebo si kupuje každý měsíc kredit do mobilu? Pak nezbývá než mu peníze na celý měsíc posílat jednorázově. Nezapomeňte mu ale ještě jednou připomenout základy finančního plánování. Projděte s ním jeho budoucí výdaje, ukažte, jak je při pravidelných platbách důležitá spolehlivost, a nabídněte pomoc, kdykoliv si nebude vědět rady. Je to
pro něj velký svět. A musí se teprve naučit v něm chodit. 

Tím, že občas na kapesné zapomenete a občas nebudete mít zrovna drobné po ruce, svého potomka spolehlivosti nenaučíte. Zkuste jít příkladem. Nebude to snadné, ale vyplatí se to. Pomoci vám může i dětský účet, na který můžete peníze poslat kdykoliv a s nímž vám odpadne starost s drobnými a běháním k bankomatu.

Jako banka podporujeme finanční gramotnost. Věříme totiž, že má smysl rozvíjet vše, díky čemu Češi a Češky získávají větší sebejistotu, budou se cítit silnější, a dokážou se tak lépe rozhodovat. Je to cesta k tomu, aby se lépe dařilo nám všem.

Pokračujte dále