Využít ho můžete na spoustu věcí. Od vyúčtování energií, nákupu/opravy pračky nebo brýlí přes kauci na pronájem bytu až po školu v přírodě pro vaše děti. Podívejte se, kolik můžete od státu získat.
Existují mnozí, kteří by ještě před nedávnem nikdy neřekli, že se o podobné téma budou zajímat. Současná situace ale podobné postoje mění. A až budeme muset čelit nepředvídatelným doplatkům za energie nebo vysokým cenám za topení, může být ještě o poznání hůř.
Pojďme se tedy raději připravit a s předstihem se podívat, v jakých situacích vám může stát pomoct.
O příspěvcích na bydlení nebo přídavcích na děti už možná víte mnohé. Ale slyšeli jste někdy o Mimořádné okamžité pomoci nebo o MOPce?
Co tedy je Mimořádná okamžitá pomoc?
Je to jedna z tzv. dávek pomoci v hmotné nouzi. Jednoduše řečeno, jsou to peníze, kterými vám stát může poskytnout pomoc, pokud jste v tíživé životní situaci.
Pro tuto finanční pomoc od státu platí:
- Je jednorázová. Nebudete ji dostávat např. každý měsíc. Na druhou stranu o ni můžete požádat víckrát.
- Nemáte na ni automaticky nárok. Úřad práce vám ji nemusí přiznat. Musí v takovém případě ale řádně odůvodnit, proč se tak rozhodl.
- Dostanete ji jen v případě, že tíživou situaci nedokážete zvládnout sami ani s pomocí rodiny.
Podívejte se, co o MOP říká
Úřad práce ČR
Můžete MOP získat i vy?
O tuto pomoc může v podstatě požádat každý, kdo bez pomoci úřadu nemá peníze nebo jiné prostředky na zvládnutí některé z následujících situací:
Na překonání vážné mimořádné události (nezvládnutelné vyúčtování energií, živelní pohromy, ekologické či průmyslové havárie)
Např. když vám přijde nečekaně vysoké vyúčtování energií. Dál se hodí také na překonání následků havárií a živelních pohrom jako je požár, tornádo, vichřice, povodeň, zemětřesení apod.
Je dobré vědět
Můžete požádat i o peníze na nedoplatek za elektřinu nebo plyn nebo na nečekaně vysokou zálohovou fakturu, pokud se nedá zaplatit z dávek na bydlení.
Na školu, kroužek nebo na pomoc dítěti v péči orgánu sociálně-právní ochrany
Stát může rodičům přispět na nákupy a výdaje spojené se vzděláváním, zájmovou činností nebo sociálně-právní ochranou nezaopatřených dětí.
To znamená na to, co děti potřebují ve výuce (aktovka, učebnice, pomůcky, přezůvky apod.), na školu v přírodě, na dojíždění do školy, na školkovné, školu v přírodě, zájmové kroužky (a na hudební nástroj nebo malířské potřeby, které jsou tam potřeba) atd.
Stát vám touto dávkou může přispět také na poradenskou pomoc, jízdenku za dítětem v dětském domově nebo na náklady na dočasný pobyt dítěte u vás (pokud s vámi běžně nežije) aj.
Je dobré vědět
Peníze nejde použít na školné ani na ubytování vysokoškoláků v místě studia a na běžné tábory pro děti.
Na koupi nebo opravu věcí, které potřebujete pro život
Úředně se říká, že jde o peníze na „nezbytné základní předměty
dlouhodobé potřeby“. Můžete je použít na opravu nebo pořízení věcí, které potřebujete pro život, ale nemáte na ně vlastní peníze.
Můžou vám tedy posloužit na nákup nebo opravu brýlí, kočárku, vany, WC, umyvadla, kotle, pračky, ledničky, postele apod.
Je dobré vědět
Úřad práce často upřednostňuje opravu. Tedy pokud je to možné. Případně zjišťuje, jestli se dá koupit či získat funkční ale použitá věc. Například z bazaru, z charity, z nábytkové banky apod.
Na nezbytný jednorázový výdaj
V tomto případě můžete mimořádně a jednorázově získat příspěvek až do výše nezbytného výdaje.
Požádat o něj můžete, když musíte zaplatit například vratnou kauci na konkrétní byt, jízdné, nocleh, dokumenty pro zaměstnavatele, nové doklady, vstupní lékařskou prohlídku do zaměstnání nebo na stěhování.
Je dobré vědět
Při žádání o kauci bude posuzováno, jestli jste v minulosti už stejnou pomoc od státu neobdrželi a kauce z předchozího bydlení vám nebyla vrácena; pokud nebyla, pak z jakého důvodu.
Chci se postavit na vlastní nohy a zapojit do společnosti nebo začít znovu
Když se snažíte najít si své místo ve společnosti, můžete také požádat stát o jednorázový příspěvek. Dokonce to můžete udělat i víckrát za kalendářní rok.
Kdo o to může požádat?
Příspěvek využijí zejména ti, kteří opouští dětský domov nebo pěstounskou péči, lidé propuštění z odvykací léčby, detence, vazby nebo vězení atd.
Dalším důvodem může být to, že vás někdo ohrožuje nebo nemáte kde bydlet.
Bez pomoci mi hrozí újma na zdraví
Pokud jste v situaci, že vám bez pomoci hrozí vážná újma na zdraví, můžete požádat o pomoc také stát. Jde třeba o případy, že skutečně nemáte co jíst, nemáte na doplatek na léky nebo se bez finanční pomoci nedokážete dostat na vyšetření nebo lékařský zákrok.
Je dobré vědět
Jestli v současnosti dostáváte také příspěvek na živobytí a čekáte v rodině přírůstek: o mimořádnou okamžitou pomoc požádejte v měsíci, kdy se vám dítě narodí. Příspěvek na živobytí vám totiž úřad práce navýší až v následujícím měsíci.
Kolik můžete od státu dostat a jak požádat?
Pro každou ze situací můžete dostat různé částky. Maximální možnou částku zjistíte v našem přehledu. Stačí vybrat to, s čím potřebujete pomoct. A navíc jsme pro vás rovnou připravili i návod, jak o MOP požádat a co k tomu budete potřebovat.