Kdo podává daňové přiznání
1. Daňové přiznání za vás podává zaměstnavatel
To je možné v případě, že jste měli:
- pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce pouze u jednoho zaměstnavatele,
- nebo jste měli pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce sice u více zaměstnavatelů, ale postupně a u všech jste podepsali růžové prohlášení. Poslední z nich za vás provede všechny výpočty a roční zúčtování včas odevzdá.
Zaměstnavatele je potřeba o roční zúčtování požádat, a to do 15. 2. Také mu doručte všechny potřebné doklady pro slevy a odpočty či o výdělcích v předchozích zaměstnáních v daném roce. Pamatujte ale, že platí: co mu nedoložíte, neodečte. A zbytečně budete mít vyšší základ daně a vyšší daň.
2. Daňové přiznání musíte podat sami
To platí v případě, že jste:
- působili jako živnostník, podnikatel,
- měli více zaměstnání či brigád najednou
- nebo měli další vedlejší příjmy.
- jste OSVČ,
- jste měli víc zaměstnání současně,
- jste v průběhu roku uzavřeli dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce a nepodepsali jste růžové prohlášení,
- máte příjmy z pronájmu, kapitálové příjmy (dary na pořízení majetku, příjmy z prodeje nemovitostí nebo cenných papírů) nebo ostatní příjmy vyšší než 6 tisíc korun,
- máte příležitostný příjem, který za rok přesáhne 30 000 Kč. Tím je pro účely daní myšlen např. prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrady nebo chov včel.
Daňové přiznání musíte podat sami nebo s pomocí daňového poradce, pokud
Než budete daňové přiznání vyplňovat, je potřeba si od všech zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech za uplynulý rok. Zaměstnavatel na to má 10 dní, takže je dobré nenechávat to na poslední chvíli.
Povinnost vyplnit daňové přiznání není důvodem ke skepsi. Můžete využít mnoho slev na dani i odpočtů, které vám daňový základ sníží klidně na nulu.
3. Daňové přiznání nemusíte podávat sami
Pokud platí, že:
- jste zaměstnanci a daňové přiznání za vás podává váš zaměstnavatel,
- jste vydělali méně, než je určitý limit,
- nebo jste pouze pobírali dávky od státu.
- po celý rok jste pobírali pouze nemocenské, sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti apod. (tzv. příjmy od daně osvobozené),
- vaše roční příjmy nepřesáhly 15 tisíc korun a přitom nejde o příjmy osvobozené od daně nebo zdaněné srážkovou daní,
- máte vedle příjmů ze zaměstnání pouze příjmy z tzv. „ostatních činností podléhajících dani z příjmů fyzických osob“, a to do výše 6 tisíc korun. Sem patří například příjmy z podnikání, příjmy z kapitálového majetku nebo příjmy z pronájmu,
- máte pouze příjmy z autorských honorářů do 10 tisíc korun měsíčně,
- vydělali jste si do 10 tisíc korun měsíčně na dohodu o provedení práce a přitom jste u zaměstnavatele nepodepsali tzv. „růžové prohlášení“ (s oficiálním názvem „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“).
Daňové přiznání nemusíte řešit v těchto situacích:
Nevýhodou je, že v těchto případech nelze uplatnit slevy a odpočty, na které byste jinak měli nárok.
Jestliže se pro ročního daňového přiznání rozhodnete, můžete podepsat růžové prohlášení klidně i dodatečně, a to u posledního zaměstnavatele, kterého jste měli. Pak za vás provede roční zúčtování on, nebo si můžete daňové přiznání podat sami.
TIP: I když nemusíte, někdy se vyplatí daňové přiznání podat. Můžete tak zjistit, že máte nárok na vrácení daní, které vám byly sraženy. Získat tím můžete zpět i tisíce korun.