Využijte slevy a odpočty na daně! Můžete ušetřit spoustu peněz

25. ledna 2022

7 minut

Peníze, které jste v loňském roce vydělali, je potřeba zdanit. V některých případech srazil daň zaměstnavatel ještě před výplatou, v jiných se platí zpětně. Někteří lidé mají povinnost podat daňové přiznání, za jiné to řeší zaměstnavatel. Přečtěte si ty nejdůležitější tipy, které vám pomohou vyznat se ve změti povinností a výjimek z nich.

Kdo podává daňové přiznání

1. Daňové přiznání za vás podává zaměstnavatel

To je možné v případě, že jste měli:

 • pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce pouze u jednoho zaměstnavatele,
 • nebo jste měli pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce sice u více zaměstnavatelů, ale postupně a u všech jste podepsali růžové prohlášení. Poslední z nich za vás provede všechny výpočty a roční zúčtování včas odevzdá. 

Zaměstnavatele je potřeba o roční zúčtování požádat, a to do 15. 2. Také mu doručte všechny potřebné doklady pro slevy a odpočty či o výdělcích v předchozích zaměstnáních v daném roce. Pamatujte ale, že platí: co mu nedoložíte, neodečte. A zbytečně budete mít vyšší základ daně a vyšší daň. 

<b>Slevy a odpočty</b>

<b>Potřebná potvrzení</b>

2. Daňové přiznání musíte podat sami

To platí v případě, že jste:

 • působili jako živnostník, podnikatel,
 • měli více zaměstnání či brigád najednou
 • nebo měli další vedlejší příjmy. 

Než budete daňové přiznání vyplňovat, je potřeba si od všech zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech za uplynulý rok. Zaměstnavatel na to má 10 dní, takže je dobré nenechávat to na poslední chvíli.

Povinnost vyplnit daňové přiznání není důvodem ke skepsi. Můžete využít mnoho slev na dani i odpočtů, které vám daňový základ sníží klidně na nulu. 
 

3. Daňové přiznání nemusíte podávat sami

Pokud platí, že:

 • jste zaměstnanci a daňové přiznání za vás podává váš zaměstnavatel,
 • jste vydělali méně, než je určitý limit,
 • nebo jste pouze pobírali dávky od státu.

Nevýhodou je, že v těchto případech nelze uplatnit slevy a odpočty, na které byste jinak měli nárok.

Jestliže se pro ročního daňového přiznání rozhodnete, můžete podepsat růžové prohlášení klidně i dodatečně, a to u posledního zaměstnavatele, kterého jste měli. Pak za vás provede roční zúčtování on, nebo si můžete daňové přiznání podat sami.

TIP: I když nemusíte, někdy se vyplatí daňové přiznání podat. Můžete tak zjistit, že máte nárok na vrácení daní, které vám byly sraženy. Získat tím můžete zpět i tisíce korun. 

Jak daň spočítat

Ve chvíli, kdy máte jasno o tom, jakým způsobem se k dani přihlásit, přichází ta veselejší fáze. Zjistit, na jaké všechny odpočty a slevy na dani máte nárok. Není jich vůbec málo a některé lidé zapomínají využívat. Projděte si níže náš přehled slev a odpočtů. A pamatujte, že na rozdíl od jiných slev, na které jsme zvyklí, se navíc dají sčítat! Co vše si můžete odečíst?

Odčitatelné položky

Slevy na dani

Slevy na dani tvoří další řadu položek, které napomáhají snížit daňovou povinnost.

Z částky, kterou získáte ponížením příjmů o výdaje a  šechny možné odčitatelné položky, získáte daňový základ. Z něj se vypočítá daň. Nicméně její výše stále není konečná! Budeme ji dále snižovat.

Základní sleva – sleva na poplatníka

 • Může ji využít každý, kdo dělá roční vyúčtování. 
 • Pokud za vás daně řeší zaměstnavatel, zahrne vám ji do výpočtu daně automaticky. Tato sleva se poslední dobou každý rok mění, za rok 2021 to bylo 27 840 Kč.
 • Dobrou zprávou je, že tato sleva není dělitelná na měsíce. Pokud máte zdanitelné příjmy i jen z jednoho měsíce, můžete ji uplatnit celou. 

Další slevy

Na další slevy máte nárok, pokud například studujete, máte nezaopatřené děti, manžela či manželku bez příjmů nebo invalidní průkaz. Mnoho lidí zapomíná i na možnost odečíst z daní slevu za to, že mají dítě v mateřské škole. 

Jestliže se vás některá ze slev týká, doporučujeme zkontrolovat všechny podmínky a výjimky, které se k nim vztahují. Najdete je v našem detailním přehledu.

Slevy i odčitatelné položky můžete kombinovat a sčítat. Jejich počet je omezen pouze kolonkami v daňovém přiznání. Takže zatímco dvacetiletý vysokoškolák uplatní ve svém přiznání slevu na poplatníka a studenta, jeho rodiče si na něj uplatní slevu na dítě. 

A máte hotovo! Úspěšně jste prošli bludištěm jménem slevy a odpočty. Teď už jen daňové přiznání vyplnit, pokud se vás týká, a podat. Jak na to, si přečtěte v našem přehledu. Pomůže vám vyznat se v řadě termínů a jejich výjimek a vysvětlí, že ne vždy stačí vyrazit s formulářem na podatelnu. 

Věděli jste například, že prostřednictvím Bankovní IDentity se můžete přihlásit k odevzdání daňového přiznání online? 

Článek má pouze informativní charakter. Nejedná se o daňové poradenství, jen o základní, zjednodušený a ne zcela úplný přehled obecných pravidel. Jak se konkrétně promítne do daní, záleží na detailech případu. Doporučujeme konzultaci z řad daňových odborníků.

Pokračujte dále

Rodiny s dětmi a půjčkou na bydlení ušetří na daních nejvíc

Studentův průvodce daněmi

3 možnosti jak odevzdat daňové přiznání