Tomáš Brngál:
S námi je anatomie hračka, díky virtuální realitě i playstation

Tomáš Brngál

17. prosince 2019

8 minut

Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Andrea Studihradová pozvala lékaře Tomáše Brngála, který využil virtuální realitu k tomu, aby se všichni mohli snáze naučit anatomii lidského těla. V podstatě jde o to, že si člověk nasadí brýle propojené například s chytrým telefonem, načež se objeví ve futuristické místnosti, kde vidí kompletně celé lidské tělo ve třech dimenzích, od kostí až po kůži.

Poslechněte si podcast s Tomášem na našich stránkách, nebo ve svých mobilech v oblíbeném přehrávači

A jak se dostane vystudovaný lékař k virtuální realitě? "Stejně jako medicína mě fascinuje i technologie," říká Tomáš Brngál a přidává i několik čísel, která dokazují, jak moc je jím vytvořená aplikace úspěšná - po jejím použití se studentům medicíny a zdravotních škol zlepšily výsledky o 25 %, 84 % jich uvedlo, že jim pomohla lépe pochopit anatomii a celých 92 % by rádo podobnou aplikaci na ještě abstraktnější předměty, jako je biochemie nebo imunologie.

Aplikace není dostupná pouze v Česku a na Slovensku ale také v dalších 150 zemích - největší zájem je ve Spojených státech amerických, především v Kalifornii, Texasu, New Yorku nebo na Floridě.

V podcastu také zazní, jakou skvělou aplikaci zná Tomáš ze světa a která by neměla uniknout ani vaší pozornosti. Prozradíme, že se jedná o Google Earth VR, kde je zdigitalizovaný celý svět. "Myslím, že je to zásadní a důležitá věc v oblasti vzdělávání geografie," říká Tomáš a dodává: "Můžete se městy proletět jako Superman, vyjít bez fronty na Mount Everest!" Mimochodem, Tomáš se podílel i na virtuální realitě pro naši Abecedu peněz.

Sledujte Pomáháme dobrým myšlenkám, podcast o inovacích, podnikání a startupech

Co znamená být influencer? Zaměstnávají bezpečnostní firmy hackry? Odpad jako zdroj - utopie, nebo realita? A proč je budoucnost v hlasu?! Sledujte sérii MeltingPOTcast s inspirativními řečníky George stage, scény diskusního fóra Meltingpot 2019, jehož jsme partnery. 

Kdo je Tomáš Brngál

Tomáš Brngál, který byl zahrnut do loňského výběru Forbes 30 pod 30 (Slovensko), získal vysokoškolský titul na Fakultě medicíny Univerzity Komenského v Bratislavě. Společně s Milošem Svrčkem je spoluzakladatelem startupu Virtual Medicine, který pět let vyvíjí unikátní VR aplikaci nazvanou Human Anatomy VR. Tato medicínská naučná aplikace je navržena pro studenty medicíny a pro lékaře, funguje na principu virtuální reality. Pouhý měsíc a dva týdny po jejím vydání pro SamsungGearVR platformu byla aplikace stažena tisícovkami lidí ve 122 zemích světa. (V současné době ve více než 150 zemích světa). Human Anatomy VR činí učení efektivnějším, interaktivnějším a zábavnějším. Je první a v současné chvíli jedinou anatomickou VR aplikací na Samsung GearVR and Google Daydream platformách na světě. Google ji dokonce zvolil mezi 3 top aplikace v obchodu na Google Daydream a zařadil ji mezi „doporučované“.

Vzhledem k tomu, že působí ve světě vědy a technologií (Medicine) a také v uměleckém světě (Lúčnica), má možnost porozumět a propojit tyto zcela odlišné oblasti, a využívá to ve svém multidisciplinárním týmu, do kterého patří programátoři, 3D umělci, lékaři a studenti. Tomáš reprezentoval Slovensko jako finalista ocenění Global Student Entrepreneur Awards 2017, Ideas from Europe 2017 a na summitu Global Entrepreneurship Summit 2017.

Pokračujte dále