Různě staří sourozenci a kapesné: dělat rozdíly, nebo trvat na rovnosti?

Prvobydlení

21. srpna 2019

8 minut

Mladší křičí, že chce stejné kapesné jako starší sourozenec. Starší, i když dostane víc, se bude rozčilovat, že on v bráchově věku rozhodně neměl dvacet korun týdně, ale jenom deset. Jak rozdělit kapesné spravedlivě, pokud jsou sourozenci různě staří?

Zkuste nátlaku dětí odolat a různě starým dětem svěřit různé částky. Malým opravdu může stačit deset korun týdně. Ale větší se budou dožadovat výrazně vyšších částek, i kdyby jen proto, že to mají spolužáci. Pokud mají kapesné od malička, umí s ním hospodařit a vy jim to chcete dopřát, bez obav jim více peněz svěřte. A pokud ne… Svěřte jim to také.

Čtete dobře. Přidělte větším dětem vyšší kapesné, ale zároveň se domluvte na dlouhodobě větší odpovědnosti. Nechte na potomkovi například nákup školních potřeb. Bude na něm, jestli si v září z kapesného koupí sadu svítících fixů, nebo čtyři pastelky. Jsou to jeho peníze. U větších dětí můžete spolu se zvýšením kapesného zahrnout do jeho odpovědnosti třeba kredit do mobilu, základní oblečení, návštěvy kadeřníka nebo jízdné na MHD. Výhodou je, že jak dítě poroste, můžete zvyšovat částku a postupně na něj přenášet více a více odpovědnosti. Potomek získá dobrý pocit, že má velké kapesné, ale vaše výdaje budou vlastně stále stejné.

Banka pomáhá, využijte akce
od 3. 8. do 31. 10. 2020!

Pokud od 3. 8. do 31. 10. 2020 zřídíte svému školákovi dětské konto a budete mu tam posílat každý měsíc alespoň 50 korun, Česká spořitelna se přidá. V prvním půlroce bude dítěti na účet zasílat dalších 50 korun měsíčně. Celkem tedy až 300 korun, což už je v dětských očích zajímavá částka.

Nezapomeňte ovšem, že děti, i když velké, budou ve zcela nové situaci. Pomáhejte jim v začátcích, vysvětlujte, kolik co stojí a jaké jsou varianty. Pokud jste za ně dosud všechno bez řečí platili, nejspíš si neuvědomují, jak rychle výdaje naskakují. Postupně je zasvěťte do základů finančního plánování. Nechte je předem rozvrhnout, kolik za co utratí. A před další „výplatou“ zpětně zhodnotit, nakolik se jim podařilo držet se plánů.

Pokud si děti půjčují mezi sebou, vysvětlete jim základní pravidla. Hlavně to, že i naivním malým sourozencům je potřeba půjčený obnos vrátit.

Pokračujte dále