Proč je dobré mít finanční polštář

Peníze

23. 10. 2017

Můžete se zeptat, k čemu je dobrá finanční rezerva, když si dnes můžete pomalu na každém rohu půjčit. V krajním případě možná, ale je dobré si uvědomit, že za snadno dostupné půjčky od predátorských společností draze zaplatíte. Také se může stát, že vás potká nepříjemností v jednom období víc a vy si budete muset půjčit znovu. S tímto přístupem se pak snadno ocitnete v tzv. dluhové spirále, z níž se budete horko těžko dostávat.
V České republice končí tato situace osobním bankrotem až pro zhruba 5 lidí z tisíce.

V případě, kdy vás bez rozloučení opustí lednička nebo přijdete o hlavní zdroj příjmů z důvodu nemoci, nemusíte panikařit. S finanční rezervou, například v podobě peněz na spořicím účtu, máte jistotu, že nepříznivé období zvládnete bez zbytečných komplikací.

Ideálně byste měli mít takovou rezervu, která pokryje nezbytné výdaje na bezproblémový chod domácnosti po dobu půl roku. To je však stav, k jakému mají mnozí daleko.

Jak dlouho vydrží rodina bez stálého příjmu

Bez ohledu na dnešní stav rezerv v českých domácnostech jsme my Češi národ opatrný a všechna čísla nasvědčují tomu, že se situace pomalu zlepšuje. A jak jste na tom vy? Můžete se s námi otestovat.

Mohlo by vás zajímat