Připojte se z mobilu na internet zdarma, ale bezpečně

Cestování

10. září 2018

5 minut

Veřejné WiFi sítě jsou všude kolem nás. Tak proč čerpat data, když můžete surfovat zdarma? Poradíme vám, jak se připojit, a hlavně na co si dát pozor – veřejná WiFi totiž přece jen není vhodná ke všemu.

Ať jste v Česku, nebo v zahraničí, možnost ušetřit data se hodí – a právě k tomu slouží aplikace WiFi Map. Sama sice k povozu potřebuje připojení na internet, jakmile však najdete první volnou WiFi, máte vyhráno. V aplikaci najdete interaktivní mapu všech volných přístupů na hotspoty a hesel k nim. Uvidíte, jak je daná síť daleko, a také čí je, tedy jestli se jedná o čínské bistro, o místní kino, nebo třeba o tetovací salon. Než se ale do cizí sítě přihlásíte, myslete na to, že veřejné sítě mají svá rizika. Jak tedy surfovat bezpečně?

"Než se ale do cizí sítě přihlásíte, myslete na to, že veřejné sítě mají svá rizika. "

6 tipů, jak snížit bezpečnostní rizika veřejné WiFi:

 1. Vybírejte si raději důvěryhodné hotspoty – je totiž velmi pravděpodobné, že zatímco banky či soukromé kavárny se zaheslovaným přístupem k internetu se o svou síť starají, veřejné přístupy na hotspoty bez hesla, u nichž není jasný jejich původ, jsou méně bezpečné. 
   
 2. Pro přístup do internetového bankovnictví používejte pouze mobilní data. Jen tak si můžete být jistí, že je vaše připojení k internetu opravdu bezpečné. Veřejnou síť WiFi pak používejte třeba pro googlování, hry, čtení zpráv či sledování seriálů. A pokud opravdu nutně potřebujete vyřídit něco v bance, použijte alespoň aplikaci, a ne prohlížeč, jak radí následující bod.  
   
 3. Tam, kde máte na výběr, použijte mobilní aplikaci místo prohlížeče. To platí například u přihlašování do mailu nebo na sociální sítě, v nutných případech i při přihlášení do internetového bankovnictví. Aplikace totiž mají na rozdíl od prohlížečů vlastní bezpečnostní prvky, které snižují rizika.  
   
 4. Zámeček před webovou adresou a předpona https znamená, že vaše komunikace s webem probíhá šifrovaně a teoreticky ji nemůže nikdo odposlouchávat. Je lepší, pokud web tento zámeček má, ale pozor – není automaticky zárukou bezpečnosti. I phisingové aktivity dnes využívají šifrované připojení, a vyvolávají tak falešný pocit bezpečnosti – útoky na PayPal či Apple používají šifrované připojení dokonce v 75 procentech případů. Na samotné šifrování proto nespoléhejte
   
 5. K ochraně dat může pomoci VPN, tedy virtuální privátní síť, jež díky šifrování dat dokáže značně snížit počet informací, které o vás poskytovatelé připojení i navštěvovaných serverů mohou získat. Tato služba je však většinou zpoplatněna. 
   
 6. Používejte zdravý selský rozum – neklikejte bezhlavě na podezřelé odkazy nebo přílohy, které dostanete do mailu, a nevyplňujte žádné osobní či bezpečnostní údaje do formulářů, které neznáte.

 

S Georgem v kapse

Nikdy nestahujte aplikaci mobilního bankovnictví přes link z e-mailu nebo na internetových stránkách,“ říká Jan Smítek, specialista ČS na mobilní aplikace. „Pro její stahování vždy používejte jen oficiální místa – pro telefony s Androidem Google Play a pro Apple App Store.“ Jan Smítek zároveň radí, aby se lidé o smartphony starali stejně jako o své počítače a používali antivirový program, a poukazuje na funkci George, který s  vámi milerád projde zabezpečení vašeho mobilu.

Bezpečnost je nejvyšší prioritou i pro George v mobilu. Samozřejmostí je proto dvoufaktorové zabezpečení. Při prvním přihlášení do bankovní aplikace se musíte zaregistrovat zadáním kombinace přihlašovacích údajů a SMS kódu či potvrzením bezpečnostní aplikace George klíč. Pro další komfortní přihlašování si pak zvolíte to, co vám nejvíce vyhovuje – rozpoznání obličeje, otisku prstu, gesto nebo PIN. Platby vyšší než 10 000 Kč je nutné podepsat aplikací George klíč nebo SMS kódem. Díky tomu jsou vaše finance v bance v bezpečí.

Pokračujte dále