Příběh zdravých financí 5: Dobrá rada nad zlato

Zablokování karty

1. 1. 2017

Život je plný financí. Od běžných nákupů, rande, návštěvy doktora, výchovy dětí, nájmu, dovolené... tak bychom mohli jít až do nekonečna. Trochu jako hra Monopoly. Stejně jako u každé hry, i tady platí jasně daná pravidla. Jak se bohužel ukazuje, mnoho lidí se v těchto pravidlech nevyzná.

Nebylo překvapením, že největší část rodinného rozpočtu spolkne bydlení, nájem nebo hypotéka, voda, elektřina, plyn. Jinými slovy pravidelné nebo fixní platby. Nákupy, škola, oblečení a sport rodinnou kapsu pěkně dorazí. Na spoření na horší časy, důchod nebo jen na nečekané výdaje, už často nezbývá. A když ano, tak jen s odřenýma ušima.

Vztah k financím se odráží ve třech hlavních oblastech, které můžeme popsat na škále 0-100. Zatímco například ve finanční zodpovědnosti jsme na 67, ve znalosti produktů na 28, zájem o oblast je jen na 16. Takže je to hodně i o tom, lidem ukázat, že finance nejsou tak nezáživné jak si myslí.

Finanční gramotnost

Spořitelna vznikla s posláním pomáhat lidem, firmám a celé společnosti k prosperitě. Chceme, abychom se jako společnost měli lépe. Málokdo třeba ví, že pražské Rudolfinum nebo náplavku postavila Česká spořitelna a darovala ji Praze. Tomuto poslání jsme se možná nejednou vzdálili. Ale myšlenka zdravých financí je pro nás správná cesta zpátky ke kořenům, k tomu co se od nás očekává.

Aby vám poradci na pobočce mohli lépe poradit, začali jsme jim poskytovat více informací o chování našich zákazníků. Pomáháme jim například tím, že je systém upozorní, pokud nemáte coby zákazník určeného žádného disponenta k účtu, což může ohromně zkomplikovat život, obzvláště u starších lidí. Nebo že opakovaně čerpáte váš kontokorent, který se sice občas hodí, ale v určitý moment se vám vyplatí zvážit normální úvěr s nižší pravidelnou splátkou. Možná vás překvapí, že vám doporučíme půjčku, na které banka vydělá méně. Náš cíl je ale jednoduchý. Chceme vám poskytnout peníze, když je potřebujete, ale pouze tak, abyste je bez problému mohli splatit a nedostali se do existenčních problémů. I proto jsou tu s námi miliony věrných zákazníků. A my děláme vše pro to, aby byli ještě spokojenější než doteď.

Splácení půjček

Tyto rady - pravidla finančního života - by vám měli pomoci uspořit čas, peníze, a vést vás k většímu bezpečí. Dnes jich pro vás máme několik tisíc a neustále přidáváme další. Pro tato pravidla se u nás konec konců zažil název “Dobré rady” a budou vás postupně provázet všude – nejenom na pobočce, ale i v internetovém bankovnictví, v mobilu, a když to bude důležité, tak vám dokonce sami zavoláme.

Suma sumárum, poslední rok jsme na třiceti vybraných pobočkách po celé republice vyzkoušeli všechny novinky – organizaci pobočky, nástroje na hlídání výdajů, způsob komunikace našich bankéřů, a vše možné, aby vám banka co nejvíce vyhovovala. Testovali jsme, přestavovali, předělávali. To, co moc nefungovalo, jsme nechali plavat. Designování ale nikdy nekončí – stále se učíme a zlepšujeme. Přečtěte si, co dalšího pro vás chystáme...

Mohlo by vás zajímat