Příběh zdravých financí 3: Měníme se a měníme bankovnictví

Růžová kniha

1. 1. 2017

Pro “zdravé finance” byly nové pobočky pouze začátek. Vyzpovídali jsme stovky zákazníků různého věku z mnoha regionů. Byli jsme u nich doma a mluvili o tom, jak v rodině řeší finance. Svěřili se nám, co je nejvíc zatěžuje, s čím zápasí a v čem by ocenili pomoc. Byla to nevšední zkušenost, ze které vzešla dokonce celá kniha, z níž ještě dnes čerpáme.

Nebylo překvapením, že největší část rodinného rozpočtu spolkne bydlení, nájem nebo hypotéka, voda, elektřina, plyn. Jinými slovy pravidelné nebo fixní platby. Nákupy, škola, oblečení a sport rodinnou kapsu pěkně dorazí. Na spoření na horší časy, důchod nebo jen na nečekané výdaje už často nezbývá. A když ano, tak jen s odřenýma ušima.

Neschopnost splatit nečekaný výdaj

Jak s tím můžeme my, coby banka, pomoci? Evergreenem všech diskusí na internetu jsou pochopitelně žádosti typu: „zrušte poplatky!”. Jenže nulové poplatky samy o sobě k prosperitě nevedou. Chce to něco většího! S nájmem nijak nepomůžeme, úroky z hypotéky jsou v dnešní době na minimu, zbývají tedy pouze energie. Tak jsme se rozhodli využít toho, že jako největší banka máme možnost vyjednat pro klienty výrazně lepší cenu elektřiny a plynu. Samozřejmě ten, kdo si sám pečlivě hlídá výdaje, má pravděpodobně nejlevnější možné energie už zařízené. Pravdou však je, že není zas tak snadné zjistit, od koho energie odebírat a přitom nenaletět na nějaké ty hvězdičky ve smlouvě.

Sebevědomí ve finanční oblasti

Tady jsme si také vyslechli nejčastější kritiku na naši konkurenci a proto jsou smlouvy na energie od nás bez závazků.

S běžnými výdaji to je už trochu horší. Je na každém, jestli a jak si hlídá svou útratu. Jak říkával můj táta: “Můžeš si vyskakovat jen do výše svého platu”. Já se toho vždy držel jako žvýkačka podrážky. Hledal jsem lepší práci, bokovky, cokoliv, kde se dalo něco přivydělat. Což samozřejmě vždycky nešlo. V tom případě bylo na řadě šetření – psaní výdajů a utahování opasku (často na dost nesmyslných věcech). Zjevně v tom ale nejsem sám. Lidé si různými způsoby hlídají výdaje, doma ve skříni schovávají obálky s penězi na různé druhy nečekaných událostí. Každý si to řeší jinak, ale skoro všichni, kterých jsme se ptali, se nějakým způsobem snažili řešit kontrolu nad utrácením. Jenže jak s tím můžeme pomoci, když je to velmi osobní věc každého z nás?

Mohlo by vás zajímat