Příbeh zdravých financí 1: Proč je banka jako zubař?

Moje zdravé finance

13. 3. 2017

“Je to jako chodit k zubaři.” Ptali jsme se zákazníků, jaká je pro ně návštěva banky, a toto byla jedna z odpovědí. “Každý tam občas musí. Měl by dokonce pravidelně. Ale nedělá to rád.“

Máme skvělý tým výzkumníků. Často se ptáme klientů na jejich názor a odpovědi nás opravdu zajímají. A tak jsme začali zkoumat, proč je to u nás „jako u zubaře“ a co musíme změnit. Oslovili jsme několik desítek zákazníků z různých měst a zkusili jsme spolu s nimi navrhnout ideální pobočku.

Dozvěděli jsme se toho opravdu hodně. Například že nabíječky na mobil se vždy hodí. Akvárko prý zas tak důležité není a děti si raději kreslí, než omalovávají.

Nakreslit půdorys pobočky je jedna věc. Postavit takovou pobočku doopravdy, aby byla maximálně funkční ve všech ohledech a k tomu navíc hezká a příjemná pro lidi, to už je vyšší dívčí. Využili jsme i pomoc zkušené designérky, která se mimo jiné podílela na podobě produktů od Applu, pro NASA navrhovala Mars vozítko, tvořila extravagantní telefony pro Siemens a strávila několik let v designérském studiu v Kalifornii.

Finanční zdraví

Z poboček se stává centrum finančního zdraví

Mimo jiné přinesla skvělou myšlenku – finance jako analogie ke zdraví. Je normální pečovat o své zdraví. Zdravě jíst, cvičit a sportovat. Stejně normální by mělo být pečovat o své finance. Mít “zdravý” rodinný rozpočet, “zdravě” spořit a mít železnou rezervu. No, a když potřebujete “zdravě” si také půjčit (ne všechny půjčky jsou pro lidi zdravé). Také je dobré mít svého trenéra. Každý sice může cvičit doma, ale kdo byl někdy ve fitku, pochopí, že trenér prostě ví, jak cvičit správně. Tady vznikla myšlenka zdravých financí – Moje zdravé finance. S tím začala i velká změna celé Spořitelny. I když tehdy jsme ještě sami netušili, jak velká a jak moc se do ní později zakousneme. Netušili jsme, že se zdravé finance stanou novodobým mottem celé Spořitelny nejenom navenek, ale i zevnitř. A to chtělo pořádnou změnu. Taková změna v 10 000 hlavách, v 550 budovách, v 700 počítačových systémech… to už je skutečná výzva.

Půjčka

Všimli jste si, že nepropagujeme půjčky na dovolenou? Obecné pravidlo říká nezadlužovat se za věci, jejichž životnost je nižší než délka splácení. A proto od nás neuslyšíte propagaci úvěrů na dovolené nebo vánoční dárky. Na co si půjčíte, je ale nakonec samozřejmě na vás. Doba se mění a dnes má pro mnohé zážitek exotické dovolené větší hodnotu než vlastní auto.

Mohlo by vás zajímat