Po pětašedesátce to můžete rozjet

Vyhledávání na internetu

16. října 2018

5 minut

„Nevěř nikomu, komu je nad třicet,“ nechal se slyšet John Lennon. Dnes by s touhle hláškou nepochodil, protože za a) je drobet nekorektní a za b) společnost stárne, takže seniorského věku se dočká většina z nás. I marketingoví mágové už pochopili, že důchodci představují velmi zajímavou cílovou skupinu. Mají spoustu energie, plánů a dokážou toho neskutečně moc.

Věk dožití stále stoupá, čeští muži se dožívají v průměru 75,8 roku, ženy dokonce 82 let. V porovnání se zbytkem Evropy sice ještě máme co dohánět, ale i tak jsou to dobré zprávy. Navíc jsou dnešní senioři obecně v dobré zdravotní kondici. Může se jim snad někdo divit, že nechtějí trávit podzim života pasivně? Že se věnují aktivitám, které byly dříve typické pro lidi mnohem mladší? „Když jsem se byla přihlásit na kurz zumby, dívali se na mě divně,“ říká dvaašedesátiletá Milada a pokračuje: „Potom zírali, jak jsem to tam rozjela. Všichni ti mladí a neklidní netušili, že jsem se celý život závodně věnovala tanci. Tak proč bych teď měla v parku krmit holuby?“ usmívá se pohledná paní s extravagantním krátkým sestřihem.

Zeťákům to na kole natřu

Stejného názoru je i Renata, která pro změnu jezdí maratony na horském kole. Třeba ten Krakonošův, protože mají s manželem chalupu v Krkonoších. „Mám na zádech šest a půl křížku, ale oběma zeťákům to na kole natřu. Už je přestalo bavit se se mnou honit. Mého muže taky… Viď?“ obrací se na manžela, který jen krčí rameny, ale nedá se: „Ovšem když jdeme do bazénu, jsem lepší.“ Sedmdesátník Zdeněk na svůj věk rozhodně nevypadá. Oba mají už několik certifikátů z Univerzity třetího věku a příští rok se chystají na Island.
Amplion

 
TIP:
Stát k vašim úsporám rok co rok přihodí až 6 360 Kč a na daních ročně ušetříte 3 600 Kč.

Dneska vozím na chatu vnoučata já

Přestože provoz na českých silnicích houstne, Alena se rozhodla, že si v pětašedesáti udělá řidičák. Ovdověla a najednou se neměla jak dostat na chatu. Od autobusu to jsou tři kilometry do kopce, a protože ji zlobí kolena, s nákupem v batohu už by to nezvládla. A tak se musela rozhodnout: buď chatu prodá, nebo se naučí řídit škodovku, která zahálela v garáži. Zvolila druhou možnost a dnes jezdí i dlouhé trasy. S kamarádkou se loni vydaly na jih Rakouska, kde si u vyhřátého jezera užily báječný týden. „Syn mi řízení nejdřív rozmlouval, ale teď je rád, že jsem soběstačná,“ vzpomíná Alena na své řidičské začátky. „Poté co jsem ho párkrát svezla, se mi za počáteční nedůvěru dokonce omluvil. Že to myslí vážně, jsem ale uvěřila, až když mi do auta posadil všechna tři vnoučata.“

"Experti mluví o prodlužování středního věku a odsouvání stáří do vyšších let."

Seniorům patří budoucnost

A tak to dneska je. Jistě, existují i senioři, kteří celé dny koukají z okna, a když kolem projedou hasiči, vyprávějí o tom v trafice. Pak si ve školní jídelně vyzvednou oběd do kastrůlku a tím veškerý jejich společenský život končí. Ale takových starých lidí je čím dál méně. Seniorům patří budoucnost. Někteří experti mluví o prodlužování středního věku a odsouvání stáří do vyšších let. Svět se musí zkrátka připravit na to, že ti, kterým je -sát, vstupují na scénu a hrají zásadní role. A že právě senioři budou obletovanými superstars, kterým se tleská.

Věděli jste, že...

Podle Asociace penzijních společností Češi odcházejí do důchodu s průměrnými úsporami osmdesát tisíc korun. Vzhledem k tomu, že v penzi strávíme jednadvacet až pětadvacet let, je tato rezerva zoufale malá. Podle odborníků by se finanční „polštář“ na důchod měl pohybovat kolem jednoho a půl milionu korun. Že je to astronomická částka? Záleží na tom, kdy začnete spořit. Když v pětadvaceti, stačí 1 000 korun měsíčně, ve třiceti 1 300 a ve čtyřiceti 2 100 Kč. S Doplňkovým penzijním spořením se vaše nastřádané peníze budou zhodnocovat a každoročně navíc navyšovat o státní podporu. Stanete se milionáři, ani nebudete vědět jak.

Pokračujte dále