„Ohnosecond“ aneb Jak na chybičku, co se ráda vloudí

Cestování

16. října 2018

5 minut

Cvak – nééé! Klávesa zmáčknuta, příkaz zadán a vám je okamžitě jasné, že jste udělali chybu. Protože chyby patří k životu jako kapři k rybníku, přibývá aplikací, jež s něčím takovým počítají a dokáží reagovat.

Stalo se a stávat se to bude každému z nás, rozdíl je vždy pouze v tom, co je v sázce. Mail poslaný bez přílohy maximálně vyloudí úsměv na tváři adresáta, náprava chybně zadané platby nebo částky už nás může stát čas a peníze, starý textový editor bez automatického ukládání nás občas připraví o soubory nebo data, esemeska určená přítelkyni, ovšem zaslaná manželce, může skončit rozvodem.

Co v naší hlavě způsobuje tyhle zkraty, po kterých nám vždycky v jedné milisekundě dojde, co jsme právě spáchali – a že už to nejde vzít zpátky? Tyhle „ale ne!“ momenty se mimochodem v digitálním světě slangově nazývají „ohnosecond“.

Zkraty mají svou živnou půdu

Podle psychologů nejsou tyhle zkraty ničím jiným než poruchou pozornosti. Prof. PhDr. Alena Plháková, CSc., v Učebnici obecné psychologie píše, že zatímco u nových a neznámých aktivit se musíme soustředit, známé a opakované činnosti provádíme automaticky – a právě narušené automatismy nás vrhají vstříc situacím, jako je ohnosecond.

Nejpopulárnější jsou přeřeknutí známá v anglosaském světě jako „spoonerismy“, jež proneseny nejlépe známým politikem hojně baví televizní diváky. Jednoho velice svěžího spoonerismu se dopustila moderátorka Iveta Toušlová v Událostech z 26. května 2003: „… do rány nasadili speciální larvy, které mrdkou … pardon, mrtvou tkáň odstranily.“ „Doslova živnou půdou narušených automatismů jsou únava, spánkový deficit, nemoc, přepracování, stres. Příkladem člověka, který má k chybně zadanému příkazu hodně blízko, nemusí být jen přetížený manažer, ale také matka s malými dětmi, tlačená do situací, kdy musí zvládat více věcí najednou,“ říká psycholožka Mgr. Hana Taněvová.

"Příkladem člověka, který má k chybně zadanému příkazu hodně blízko, nemusí být jen přetížený manažer, ale také matka s malými dětmi, tlačená do situací, kdy musí zvládat více věcí najednou."

Aplikace, která vás nenechá udělat chybu

Digitální technologie zjednodušují úkoly a činnosti, s nimiž jsme se dřív museli vypořádat sami a bez pomoci. A zjednodušují je natolik, že je vykonáváme automaticky, bez přemýšlení a občas bohužel i chybně. Logickou odpovědí programátorů jsou bezpečnostní prvky, instalované do aplikací právě proto, aby nás před vlastními chybami ochránily.

K nejjednodušším prvkům ochrany patří otázka, zda to, k čemu se právě chystáme, chceme opravdu tlačítkem „enter“ odpálit. A jestli jsme třeba náhodou nezapomněli poslat tu přílohu, o níž v textu zprávy píšeme. Proto má i zadání příkazu do internetového bankovnictví několik kroků – pokud má přijít ohnosecond, přijde dřív, než peníze doopravdy pošlete.

Ohnosecond? Navždy se roztlučte, pardon, rozlučte

Nelze však jen tak odmávnout věčnou otázku člověka počítačového (homo digitalis): „Co mohu udělat, abych se ohnosecond vyvaroval?“ Takzvaně „hodit se do klidu“ je první, co člověka napadne a čemu se nic nevyrovná. Koneckonců, zvládat stres je důležité i z jiných důvodů, než je prevence chyb a následných ohnosecond.

Ovšem málokdy to jde na povel, takže je dobré pomáhat si zklidňujícími prostředky – dopřát si mentální pauzu tím, že si dojdeme udělat kávu, nebo si aspoň dáme sklenici vody – a nad každým krokem soustředěně zapřemýšlet. A pokud je to nezbytné, zbavit se dotírajících členů domácnosti nebo kolegů, kteří jsou nezřídka zdrojem stresu v práci. Čím je nejlépe eliminovat a s nimi i riziko ohnosecond? Zahnat je k jejich počítači!

Ohnosecond? Oh yes, George!

Zadali jste platbu do internetového bankovnictví a během té zatracené „ohnosecond“ jste si uvědomili, že jste omylem napsali špatné číslo účtu příjemce? Pravděpodobně ještě nejste u posledního kroku potvrzení platby. George vás totiž nenechá poslat peníze jedním kliknutím, a tohle je přesně ten důvod. Pokud jste přeci jen chybnou platbu provedli, tady najdete návod, co můžete udělat, abyste své peníze dostali zpátky. Užitečným nástrojem jsou i QR platby nebo platby vyfocením složenky. Po načtení kódu nebo vyfocení se všechny údaje vyplní a riziko chyby lidského faktoru je o poznání menší.

Pokračujte dále