Někdo chytá ryby, někdo vaše hesla. Jak se nenechat lapit internetovými zloduchy?

Zámky

22. 12. 2016

Fishing je anglické slovo pro rybaření. Phishing je nekalá technika zloduchů na internetu, kteří z vás chtějí lstí vytáhnout údaje například do internetového bankovnictví - a potom vám vyluxovat peníze. Není náhoda, že se tyto dvě slova čtou stejně – „fišing“. Dokonce česká verze tohoto výrazu je „rhybaření“ - od slova rybaření. Mají totiž ledacos společného. V obou případech někdo nahodí udičku a oběť se na ni chytí.

JAK TEDY TAKOVÝ PHISHING VYPADÁ?

Phishing má dvě nejčastější podoby. Internetoví zloději loví buď na Facebooku, nebo přes e-mail. Výsledek je ale vždy stejný – vyluxované internetové bankovnictví, ztracené bezpečnostní kódy nebo taky PIN k platební kartě.

Případ Facebooku: „Čau kamaráde, pošli mi prosím pár korun…“

Je vám to povědomé? Pokud ano, dost možná jste už byli v hledáčku zlodějíčka. Funguje to tak, že vám dotyčný pošle odkaz na falešné internetové stránky, které ovšem vypadají velmi podobně jako ty, na nichž máte internetové bankovnictví. Pak vás poprosí, abyste se do něj přihlásili. Po vyplnění ale vyskočí upozornění, že se přihlášení nezdařilo.

V tuto chvíli už má zlodějíček vaše jméno i heslo. Teď už jen autorizační SMS. Je to docela děsivě jednoduché, že? Podvodník vás potom požádá o nevinnou laskavost. Chce si nechat poslat autorizační SMS na váš telefon. Přece o nic nejde. Pokud vyhovíte, už má vše, co potřebuje. Včetně vašich peněz.

Mohlo by vás zajímat