Můžeme žít eticky, ale přesto pohodlně

Recyklace

15. 1. 2018

Asi nejznámějším člověkem, který dobrovolně minimalizoval svou stopu na Zemi, byl řecký filozof Diogenes. Zbavil se veškerého majetku, bydlel v sudu a vlastnil pouze misku z vydlabané dýně, kterou zahodil poté, co viděl psa pít z louže... Pro etický a udržitelný život však není třeba jít do extrémů. Posuďte sami.

Přeborníkem v třídění snadno a rychle

Každý z nás ročně v průměru vyprodukuje tři sta kilogramů odpadu. Naštěstí dvě třetiny Čechů jsou zvyklé jej třídit. V rámci Evropské unie jsme pátí v recyklaci papíru, v plastech dokonce třetí. Rezervy ale stále máme. Víte například, že do plastů nepatří polystyren? Nebo že mírné znečištění plastových obalů sice nevadí, ale mastnota, třeba kuchyňský olej, už ano? Že do kontejneru na sklo nepatří zrcadla, protože jsou pokovená? Možná vás překvapí i fakt, že zatímco karton od vajíček je lepší vyhodit do směsného odpadu či zkompostovat, obálku s fóliovým okénkem či papír s kancelářskými sponkami můžeme do „papírového“ kontejneru vhodit s klidem.

Sklenice vody

Šedá je dobrá

Dlouho jsme měli pocit, že voda tu pro nás bude vždycky a v dostatečném množství, jenže najednou se změnila v jednu z nejvzácnějších komodit. Až patnáct procent  světové populace se k pitné vodě dostává velmi složitě. Nás se to zatím netýká, ale jestli nepůjdeme do sebe, mohlo by. A přitom jen asi tři procenta vody, kterou denně spotřebujeme, musí mít atributy té pitné. Pro vše ostatní bychom mohli využít vodu recyklovanou, takzvaně šedou. Existují například koncepty umyvadel propojených s WC – umyvadlo má dva odpady a uživatel si může vybrat, zda vodu vypustí do kanalizace, nebo ji přečerpá do akumulační nádržky, kde se přefiltruje, dezinfikuje a využije ke splachování toalety.

Úsporná žárovka

Svítíte, nebo topíte? Stačí vyměnit žárovku

Světelná pohoda je dobrá věc, ale je také dobré se zamyslet, čím ji vytváříme. I když jsou stále ještě k dostání tradiční žárovky, jak moc jsou šetrné k přírodě, vám může prozradit jejich současný název: „tepelné koule“. Však se také používají například pro zahřívání slepic v drůbežích velkochovech. Pokud vás více než tepelný efekt zajímá světlo, sáhněte po úsporných LED žárovkách, které spotřebují sedmkrát méně elektrické energie.

Chytře můžete přistupovat také ke spoření na důchod. Česká spořitelna penzijní společnost nabízí svým klientům unikátní Etické penzijní spoření, které jako jediné v ČR zhodnocuje vaše vklady investováním výhradně do firem se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí i k zaměstnancům.

Mohlo by vás zajímat