Michal Kalman: 22 % dětí nepoužívá sociální sítě, a to není dobrá zpráva

Tomáš Brngál

17. prosince 2019

8 minut

Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Andrea Studihradová pozvala Michala Kalmana, který vede studii HBSC na Univerzitě Palackého v Olomouci. 

Tato studie, o které dnes bude řeč, se věnuje zdraví a životnímu stylu dětí a mládeže. Sleduje několik faktorů, jako je například konzumace alkoholu, pohybová aktivita nebo třeba šikana mezi školáky. Nově se v rámci studie hodnotí také užívání sociálních sítí. Proč není dobře, že 22 % dětí není na "sockách" aktivní, se dozvíte v podcastu.

Poslechněte si podcast s Michalem na našich stránkách, nebo ve svých mobilech v oblíbeném přehrávači

Sběr dat probíhá jednou za čtyři roky u souboru českých dětí ve věku 11, 13 a 15 let. „Po sběru v roce 2018 jsme byli poměrně pozitivně překvapeni, že se české děti chovají čím dál lépe a jejich vzorce chování jsou stále lepší,“ shrnuje Michal Kalman výsledky naší republiky v porovnání s ostatními zeměmi. V podcastu zhodnotí také rozdíly mezi dětmi z lepších a horších socioekonomických poměrů.

Michal Kalman ovšem nešetří ani kritikou. „Propojení politiky a odbornosti v České republice není na takové úrovni jako v západních státech Evropy,“ vysvětluje, proč se lépe nedaří posouvat a zkvalitňovat výchovu české mládeže.

Sledujte Pomáháme dobrým myšlenkám, podcast o inovacích, podnikání a startupech

Co znamená být influencer? Zaměstnávají bezpečnostní firmy hackry? Odpad jako zdroj - utopie, nebo realita? A proč je budoucnost v hlasu?! Sledujte sérii MeltingPOTcast s inspirativními řečníky George stage, scény diskusního fóra Meltingpot 2019, jehož jsme partnery. 

Kdo je Michal Kalman

Michal Kalman po několika letech strávených na zahraničních institucích v současné době působí na Univerzitě Palackého v Olomouci a vede výzkumnou studii o zdraví dětí (HBSC studie) pod záštitou Světové zdravotnické organizace. Do studie je zapojeno 50 zemí z Evropy, Severní Ameriky a části Asie. Jeho druhým domovem je moře a plavba na historických plachetnicích, na kterých obeplul svět včetně těch nejnáročnějších oblastí jako je Arktida či Antarktida. Organizuje námořní tréninky pro mladé lidí z České republiky a získává pro ně finance například od Sultána z Ománu.

Michal Kalman

Pokračujte dále