Mějte míň a buďte víc! 

Lubo Smid

11. listopadu 2019

6 minut

Do dnešního dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Filip Hrubý pozval Soňu Jonášovou, ředitelku Institutu cirkulární ekonomiky, který se zabývá inovativním environmentálním managementem.

Soňa Jonášová posluchačům vysvětlí, proč je nezbytně nutné, začít dělat z odpadů suroviny. "Dostali jsme se do fáze, kdy nám odpady přerůstají přes hlavu," říká Jonášová a dodává, že situace se zhoršila, když Čína přestala z Evropy přijímat směsné plasty. Cirkulární ekonomika se nerovná recyklace, a ačkoli jsou Češi v tomto odvětví premianty, dozvíte se, že recyklace nemá být první volba, co se nakládání s odpady týče.

A jak je možné, že ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky považuje za ekologičtější dokonce některé druhy odpadu spalovat? Také na tuto otázku dostane Filip v dnešním díle odpověď. Na závěr jedna rada od Soni Jonášové – „Zkusme všichni míň mít a víc být - protože to, co nám dělá radost, nejsou věci, ale zážitky.“

Poslechněte si podcast se Soňou na našich stránkách, nebo ve svých mobilech

Poslouchejte podcasty ve vašem oblíbeném přehrávači

Sledujte Pomáháme dobrým myšlenkám, podcast o inovacích, podnikání a startupech

Co znamená být influencer? Zaměstnávají bezpečnostní firmy hackry? Odpad jako zdroj - utopie, nebo realita? A proč je budoucnost v hlasu?! Sledujte sérii MeltingPOTcast s inspirativními řečníky George stage, scény diskusního fóra Meltingpot 2019, jehož jsme partnery. 

Kdo je Soňa Jonášová 

„Udržitelný rozvoj nejsou jen slova. Jde o každodenní práci tam, kde to s ním myslí vážně.“

Soňa založila a vede Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN). Zajímá se o udržitelný rozvoj a v rámci jeho podpory spolupracuje na projektech zajimej.se a uplatni.se.

Řídí se heslem: „Sami musíme započít změnu, kterou chceme vidět kolem sebe“. Prostřednictvím nevládní organizace INCIEN šíří mezi lidmi povědomí o cirkulární ekonomice a pomáhá uvádět do praxe procesy, které podporují udržitelný rozvoj.

Jako ředitelka INCIEN se od roku 2015 podílí na přechodu České republiky z lineárního systému hospodářství na systém cirkulární. INCIEN se zabývá uzavíráním biologických a technických cyklů v rámci udržitelného rozvoje společnosti; zasahuje tak do zemědělství, rozvoje nových ekonomik i do oblasti nakládání s odpadem či ekoinovací. INCIEN podporuje lokální a komunitní aktivity. Všechny činnosti této neziskovky směřují k vytvoření zdravé společnosti a ekosystémů.

Nejvýraznějším projektem INCIEN je konference Odpad zdrojem, na které se řeší zavádění principů cirkulární ekonomiky do měst a obcí.Nejvýraznějším projektem INCIEN je konference Odpad zdrojem, na které se řeší zavádění principů cirkulární ekonomiky do měst a obcí.

Pokračujte dále