Novinky a inovace

Korporátní phishing - nenechte se ulovit

Přihlašování

Pracujete jako účetní velké firmy. Vysoce postavený manager vám pošle e-mail s platebními údaji k okamžitému vyřízení. Co uděláte? Platbu provedete, protože jeho nařízení přece musíte poslechnout?

A co když ten e-mail vůbec nepsal on? Peníze odešly na cizí účet a vina je dávána vám. Právě jste se stali obětí korporátního phishingu.


Jak takový e-mail může vypadat?

Podvodný email

Co je to phishing?

Výraz phishing vychází z anglického slova fishing (rybaření). V  IT slangu se "ph" často používá jako náhražka "f". Tak vzniklo slovo i sloveso "phishing", které označuje podvodné získávání informací. Do češtiny se někdy překládá jako Rhybaření.

Typickým phishingem je falešný e-mail, který vypadá, že je z vaší banky. Žádá se v něm ověření totožnosti, informací, nebo vás vyzývá k vyplnění údajů na stránce v odkazu. Podvodníci se snaží získat přístupy k vašim bankovním účtům. A někdy úspěšně. Nebuďte rybkou, kterou se podvodníkům podařilo ulovit. Banka nikdy přes e-mail nepožaduje vaše přihlašovací údaje, či údaje ke kartě. Na takové e-maily neodpovídejte. Nikdy.

Nový trend - korporátní phishing

Novým trikem podvodníků je vydávání se za manažery firem - rozesílají podřízeným pokyny k okamžitému uhrazení platby, obvykle na zahraniční účet.

Může vás varovat podezřelá adresa odesílatele nebo gramatické chyby v textu. Ale objevují se i e-maily, které vypadají velmi věrohodně.

Máte podezření?

Ověřte v interním adresáři, zda e-mailová adresa souhlasí s adresou manažera, který je v něm podepsán. Adresa je jiná? V tom případě si můžete být téměř jisti, že jde o falešný e-mail. A pokud e-mailová adresa souhlasí, ale jde o nestandardní požadavek nebo neznámý bankovní účet, ověřte si požadavek u dotyčného manažera osobně nebo telefonicky.

Máte podezření, že u vás ve firmě již podobný podvod proběhl? Spojte se s námi co nejrychleji - volejte na linku 956 777 888.

Mohlo by vás zajímat