Konec bezhlavého nakupování

Výprodej

6. 2. 2017

Koupili byste si věc, která stojí 99 Kč, ale nepotřebujete ji? Nejspíš ne. Ale sáhli byste po ní, když ponese nálepku „Dříve 699 Kč, dnes jen 99 Kč“? Už nad tím začnete uvažovat a dost možná si ji vezmete domů.

Podobné pocity ve vás chtě nechtě vyvolá i oznámení „69% sleva: Nyní jen 99 Kč!“. Bohužel stačí, abyste lidskému mozku ukázali, jakou částku ušetří, a rozsvítí se v něm všechna centra spojená s radostí. A přesně to je chvíle, kdy byste měli zbystřit. V takovém stavu vás totiž obchody chtějí mít.

"Kupujete věci, které nepotřebujete? V tom případě budete muset brzy prodávat věci, které potřebujete."
-
 Warren Buffet, 3. nejbohatší muž na světě

I lidé, kteří patří ke spořivým, přestávají u slev rozlišovat mezi slovy „chci“ a „potřebuji“. Raději se snaží potěšit tu malou rozsvícenou část mozku, která jim doslova rozkazuje, aby koupili cokoliv se slevou 50 a více procent. Obchodníci právě na toto spoléhají a často po Vánocích čistí sklady se zbožím, jež by se jinak neprodalo. Promluvte si proto se svým mozkem. Když si uvědomíte, co se děje, odoláte takovým nákupům mnohem snáz.

Dalším oblíbeným trikem je sleva z neexistující ceny. Pokud někdo prodává tablet za 2 999 Kč a jako původní uvádí třeba 8 999 Kč, dejte si pozor. Může jít o zaváděcí cenu starou například před 3 roky. Nebo o doporučenou maloobchodní cenu, za niž ale nikdy nikdo zboží nenabízel. Raději mrkněte na různé cenové srovnávače (Zboží.cz nebo Heureka) a udělejte si reálný obrázek o ceně.

Ale život nemá být jen chladně analytický – Chci si udělat radost!
Jde ale o to, že by vám taková radost měla vydržet delší dobu. Impulzivní nákupy často končí zapomenuté ve skříni nebo na půdě. Raději dělejte, že slevy nevidíte, a pořiďte si věc nebo zážitek, který váš život skutečně a dlouhodobě zlepší.

Využijte papírové i online pomocníky
Aby se vám odolávalo snadněji, můžete si pomoci několika způsoby. Tím nejsnadnějším je obyčejný seznam psaný na papíru. Jednoduchý výpis věcí, o nichž si myslíte, že jsou pro vás důležité. A potom k nim dopište ceny. Teprve pak poznáte, jakou prioritu ta která věc má, a jak je pro váš spokojený život důležitá.

Samozřejmě, tak jako na všechno, i na takový seznam si můžete stáhnout mobilní aplikaci. Pro Android to může být například Beans Wishlist, pro všechny Apple pozitivní jedince je k dispozici appka pojmenovaná jednoduše Wishlist. Jejich výhodou navíc je, že svoje přání můžete sdílet s rodinou a přáteli. Nejste tedy omezeni na papírek přilepený na ledničce.

Mohlo by vás zajímat