Kdy je na čase poohlédnout se po dětském účtu?

Prvobydlení

21. srpna 2019

8 minut

Také jste jako děti měli vlastní konto? Babičky tam posílaly stovku k narozeninám a v 18 letech… Hurá, tady máš účet i s penězi, gratulujeme, starej se o ně zodpovědně! Teď může už osmiletý školák se svým kontem sám pracovat, a dokonce k němu dostane vlastní platební kartu. Na drobných částkách a v bezpečném prostředí se naučí, jak hospodařit s penězi. Určitě mu to nepůjde hned a pár chyb se zpočátku dostaví. Ale lépe teď s desetikorunou než v osmnácti s plným kontem…

Kdy začít?

Péče o peníze je dovednost jako každá jiná. A čím dříve si ji dítě osvojí, tím lépe. Pokud už nějaký čas dostává kapesné v hotovosti a má představu, jak s ním vycházet, přistupte k druhému levelu a začněte pozvolna s kartou a účtem. Ideální věk je kolem deseti let.

Je to bezpečné?

Dětské konto je vytvořené jako bezpečné prostředí, které má dítě naučit hospodařit. Pomalu a  nenásilně. Nemůže v něm překročit zůstatek ani sjednávat jiné produkty. Navíc, až se vydá na nákupy, jeho platební karta bude méně na očích. Necinká v kapse ani se z ní naspořené koruny nerozkutálí na chodník.

Mohou rodiče dětský účet kontrolovat?

Rodič má o účtu dokonalý přehled. Nastavuje limity na platby a také vidí, kolik, za co a kde dítě utrácí. Pokud chce, může si nechat zasílat upozornění na všechny platby, které dítě kartou uskuteční.

Banka pomáhá, využijte akce od 3. 8. do 31. 10. 2020!

Pokud od 3. 8. do 31. 10. 2020 zřídíte svému školákovi dětské konto a budete mu tam posílat každý měsíc alespoň 50 korun, Česká spořitelna se přidá. V prvním půlroce bude dítěti na účet zasílat dalších 50 korun měsíčně. Celkem tedy až 300 korun, což už je v dětských očích zajímavá částka.

Neztratí dítě představu o hodnotě peněz?

Fakt, že školák dostane vlastní kartu, neznamená, že musí přestat peníze počítat a nákupy plánovat. Konto není bezedné. Dítě musí i nadále nad svými výdaji přemýšlet. V internetovém bankovnictví navíc můžete čas od času společně jeho nákupy rozebrat. Uvidí tam černé na bílém, kam jeho kapesné mizí. A může začít přemýšlet o spoření.

Můžeme si to dovolit?

Platební karta je skvělá v tom, že ji může mít úplně každé dítě bez ohledu na to, kolik rodiče vydělávají nebo jak velké kapesné školák dostává. Dětské konto i vydání karty jsou zdarma. A nikdo ze spolužáků nevidí, jestli má na kartě tři tisíce, nebo třicet korun.

Jak školáka krok za krokem provést dětským účtem

 

  • Prohlédněte si společně na webu podmínky pro zřizování dětských kont a pak vyrazte do banky je zřídit. Stačí s sebou vzít rodný list dítěte a od 15. narozenin i jeho občanský průkaz. Schůzku si můžete předem telefonicky sjednat. Naši bankéři účet rádi založí a provedou vás jeho nastavením, aby výsledek naplnil vaše představy.
  • Kde to jde, nechte dítě rozhodovat. Ať si samo vybere vzhled své platební karty. I jeho uživatelské jméno klidně může být Superman z Horní Dolní. Stejně se nikde s výjimkou přihlašování neobjeví.
  • Až karta dorazí, projděte si společně její aktivaci i nastavování PINu. Pamatujte, že pro dítě je to zcela nové, a i když vás celý život vídá platit kartou, neumí to. Za volant ho bez autoškoly také nepustíte, i když se vozí od narození.
  • Obrňte se velkou dávkou trpělivosti a všechno mu vysvětlujte a ukazujte. Párkrát s ním vyzkoušejte, jak vybírat z bankomatu a jak platit u pokladny. A doma pak v klidu přes elektronické bankovnictví společně zkontrolujte, že peníze se na účtu hýbaly tak, jak měly.
  • Pomozte dítěti plánovat. Jak chce peníze utrácet? Kolik si dá stranou a kolik nechá na běžnou spotřebu? Ukažte mu, jak výdaje plánovat i jak zpětně kontrolovat dodržování plánů. Pokud si sami nejste čímkoliv jistí, nebojte se zajít zeptat do banky. Rádi vám v začátcích pomohou a poradí, jak co nejlépe dětský účet využívat.

Pokračujte dále