Kde je mých 200 tisíc?

Příběh Anny B.

19. 1. 2017

Podle portálu Měšec.cz patříme my, Češi, k nejspořivějšímu národu v Evropě. Průměrná domácnost má naspořeno 123 795 Kč a vysokoškoláci dokonce o dost více. Kde na to bereme?

Já se nikdy neměla vysloveně špatně. Studentský život byl tvrdý, ale s kým se dnes svět mazlí? První vlastní bydlení, první pračka, první… však to znáte. Člověk si uměl i leccos odepřít. Tehdy jsem vlastně vyžila ze čtyř tisíc měsíčně a stravenek. A zbylo i na dovolenou.

Teď? Příjem fajn, platím dost věcí, to ano. Ale kdybych to, co vydělávám dnes, vydělávala tehdy, zůstává mi na účtu majlant. Proto mě tolik oslovila aplikace Moje zdravé finance. Každý měsíc mi spočítá, za co utrácím. Číslům člověk neunikne. A tak jsem si na to posvítila.

Ročně „prokávičkuji“ týden v Alpách

Seriály, béčkové filmy, akční trháky… Všude začínají den s kelímkem latéčka z nejbližší kavárny. To já taky. Každé ráno mě hřeje do dlaně. Cítím se jako Carrie ze Sexu ve městě. Za 98 Kč. To je cena mého Café Latte. 98 korun za pocit, že jsem cool, sexy a tento den mě potká něco úplně jiného než nudná práce v kanceláři a otravný šéf. 98 korun za sen, který se nikdy nesplní. Jenže v ruce mám stejný kelímek jako Ona. Jsem tak blízko…

Ze všeho nejblíže jsem ovšem útratě 98 Kč x 21 - pokud počítám, že v měsíci je 21 pracovních dnů. 98 Kč denně, 490 Kč týdně, 2 058 Kč měsíčně, 22 246 Kč ročně! (Pokud beru v úvahu pětitýdenní dovolenou.)

  Počítá ta kalkulačka vůbec správně?!?
To jsem si vážně mohla zaplatit ten kurz, který jsem si tolik přála!
Nebo jet v létě k moři! Nebo se konečně naučit lyžovat!
Bylo to přece jen 98 Kč. Jenomže kolik je to dohromady za 6 let, co pracuju?
Ano, jeden výpočet mi tu chybí.
Za těch šest let je to 133 476 Kč.
A to si říkám, že k vlastnímu autu se snad nikdy nedohrabu.
Bodejť by jo.  

Máte podobný příběh jako Anna? Pošlete nám ho na e-mail: tnemcova@csas.cz

Mohlo by vás zajímat