Je vhodná doba pro půjčku?

Bankovní poradenství

12. 2. 2018

Není to tak dávno, kdy byly v Česku úrokové sazby úvěrů i nad hranicí 20 % a vzít si třeba jen 50 tisíc korun na dostavbu garáže znamenalo spoustu papírování. Dnes je však vše jinak a na půjčku je zatím nejvhodnější doba. Vysoká konkurence tlačí úroky dolů a peníze můžete mít na účtu prakticky už za pár minut od podepsání smlouvy, a to třeba i bez návštěvy banky.

Vývoj úrokových sazeb u půjček

Půjčka už dnes skutečně není něco, co bychom si nemohli dovolit. Naopak patří mezi zcela běžné způsoby financování toho, na co nemáme ihned z vlastní kapsy. A někdy i v případě, že na to máme.

V jaké situaci doporučujeme uvažovat o půjčce:

  • Nákup nebo investice vám zlepší životní standard. Třeba když dostanete nabídku lepšího místa, ale za cenu dojíždění a nutnosti pořídit si auto.
  • Když máte možnost investovat do něčeho, co vám přinese úsporu, například nový kotel, zateplení, nová okna apod. Může se jednat i o momentálně ojedinělou cenovou nabídku.
  • Pokud byste nákupem nebo investicí zcela vyčerpali zdravou finanční rezervu. Zůstávat bez finanční rezervy je velké riziko. Rezervu byste měli mít minimálně ve výši 6násobku měsíčních výdajů.
  • Pokud byste daným nákupem nebo investicí museli zrušit dlouhodobé spořicí produkty typu stavební spoření nebo penzijní připojištění. Tedy produkty, které vás zajistí do budoucna.

Jestli o nějaké půjčce přemýšlíte, teď je na ni vhodná doba. Než si však pro nějakou půjdete, je dobré si ji stejně jako kterékoli jiné zboží pečlivě vybírat. Každý typ půjčky se totiž hodí na něco jiného a člověk může mít ze všech těch bankovních i nebankovních nabídek zamotanou hlavu.

Mohlo by vás zajímat