Je vhodná doba pro půjčku?

Bankovní poradenství

28. června 2022

6 minut

Půjčka dokáže častokrát vytrhnout trn z paty, dovede splnit i ty nejtajnější sny, její pořízení je ale nutné si dobře promyslet. 

Ať už úrokové sazby rostou, nebo klesají. Ta správná chvíle na půjčku přichází, pokud jste zvážili všechny pro a proti a vaše zadlužení není rizikové.

Vývoj úrokových sazeb u půjček

Při přemýšlení o půjčce proto nehleďte pouze na úrokové sazby. Pokud se vám zdá, že jsou na svém historickém maximu, není tomu tak. V 90. letech se v Česku pohybovaly  i nad hranicí 20 % a vzít si třeba jen 50 tisíc korun na dostavbu garáže znamenalo spoustu papírování. Dnes je to o poznání jednodušší.

Půjčka patří mezi zcela běžné způsoby financování toho, na co nemáme ihned z vlastní kapsy. A někdy i v případě, že na to máme.

Kdy o půjčce uvažovat

  • Nákup nebo investice vám zlepší životní standard: třeba když dostanete nabídku lepšího místa, ale za cenu dojíždění a nutnosti pořídit si auto.
  • Když máte možnost investovat do něčeho, co vám přinese úsporu: například nový kotel, zateplení, nová okna apod. Může se jednat i o momentálně ojedinělou cenovou nabídku.
  • Pokud byste nákupem nebo investicí zcela vyčerpali zdravou finanční rezervu:zůstávat bez finanční rezervy je velké riziko. Rezervu byste měli mít minimálně ve výši 6násobku měsíčních výdajů.
  • Pokud byste daným nákupem nebo investicí museli zrušit dlouhodobé spořicí produkty typu stavební spoření nebo penzijní připojištění: tedy produkty, které vás zajistí do budoucna.

Jak má vypadat bezpečná půjčka

Půjčovat byste si ale neměli jen tak u kdekoho. Na trhu je totiž velké množství poskytovatelů úvěrů, a ne všichni mají čisté úmysly.  Vyberte si tedy poskytovatele, který vám poskytne fér půjčku. Česká spořitelna zařídí půjčku online během pár minut v Georgi.

Tyto ukazatele u půjčky nepřehlédněte:

  • RPSN – čím větší rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou, tím víc zaplatíte na poplatcích.
  • Pokuty za prodlení – najdou se poskytovatele půjčky, kteří jenom čekají, až nezaplatíte včas. Výše pokut bývá likvidační a z půjčky se tak stává velké břemeno.
  • Flexibilita – to, že chcete půjčku splatit dříve, nebo si chcete změnit výši či kalendář splátek, by nemělo být u fér půjčky problémem. Případně sáhnout po konsolidaci, která dokáže vaše finanční závazky zkrotit a sloučit všechny půjčky do jedné.

Jsou tady i další signály, které vás upozorní, že poskytovatel půjčky nejedná férově. Vše jsme pro vás podrobně sepsali v našem seriálu Pravidla zdravého půjčování, kde zjistíte, jak na bezpečnou půjčku. Vhodná doba na půjčku totiž nastává až když splňuje zásady bezpečného zadlužení.

Mohlo by vás zajímat