Jaký typ investora jste? 

Investování

23. listopadu 2018

10 minut

Při investování je hlavní udělat si jasno v několika věcech: v jaké jsem situaci, co doopravdy potřebuji a jaký jsem typ osobnosti – zda jsem od přírody opatrný/á a držím se při zemi, nebo jsem hráč, který se nebojí rizika, či ještě někdo jiný. Zkuste si udělat malý test osobnosti, který vám prozradí, jaký typ jste. To vám může hodně pomoci při rozhodování, kam investovat a jak zhodnotit peníze.

Co o vás tento test prozradí?

V 10 otázkách se projeví vaše osobnost i vztah k riziku. Dozvíte se tak nejen něco o sobě, ale i o investiční strategii, která je pro vás nejvhodnější.

 • Opatrný
   

  Opatrný

  Jste do sebe uzavřený člověk, který se umí vcítit do chování a myšlení druhých. Tyto kvality jsou důležité pro rozvoj pozitivních vztahů a pro diplomatické řešení situací. Jste jemný/á a hloubavý/á a máte cit pro krásu. Můžete však mít sklon k přehnané hloubavosti, „utápění“ v emocích a podřizování se druhým. Pravděpodobně se vám příliš nechtělo do vyplňování tohoto testu, trh a svět investic vás totiž ničím nepřitahuje. Je pro vás důležité mít pocit jistoty a vyhýbat se riziku. Investice pro vás téměř vždy znamená nejistotu, což ve vás může vyvolávat nepříjemné až úzkostné pocity. Pokud tedy investujete, jde pouze o velmi malé částky do velmi jistých projektů typu investiční zlato. Přesto nejste, pokud jde o investování, ztracený případ. Dá se totiž investovat způsoby, které jsou pomalejší, ale jistější.

 • Svědomitý
   

  Svědomitý

  Jste konzervativní, vyrovnaný a analyticky orientovaný člověk. Vašimi přednostmi jsou především silná vůle, vytrvalost, smysl pro zodpovědnost, trpělivost, preciznost a praktické uvažování. Občas vám však okolí může dávat najevo, že jste tvrdohlaví, příliš pragmatičtí či že jste „nudný patron“. V každé investiční situaci pečlivě zvažujete výnosnost a rizikovost. Když investujete, máte sklon vyhledat odborníka, investičního poradce. Je také pravděpodobné, že prostudujete všechny podmínky investice velmi podrobně, protože se chcete vyhnout případným budoucím potížím. Investujete tedy velmi promyšleně a své peníze umíte většinou rozumně zhodnotit. Je však možné, že se někdy bojíte investičně jednat i v situaci, která příliš riskantní není, jako je např. investice do nemovitosti.

 • Orientovaný na cíl
   

  Orientovaný na cíl

  Jste energický, vášnivý, soutěživý a sebejistý člověk, extrovert, vyhledáváte silné podněty. Projevujete se v pracovním i v osobním životě vysokými ambicemi a sebeprosazováním. Jste orientován/a na dosahování cílů, na výkon a překonávání překážek. Dokážete velmi snadno zaujmout svým charismatem, ale můžete mít sklon k nekompromisnosti a někdy i netolerantnosti k ostatním.
  Pokud investujete, jste dravcem ve světě investic. Přesně víte, kdy je pro určitou investici správný čas, a umíte své finance efektivně zhodnotit. Nejspíš spolupracujete s investičním poradcem, jehož jste si pomocí rešerší důkladně „proklepli“ a kterého jste se pravděpodobně otevřeně zeptali, jakým způsobem je placen. Veškeré investiční postupy si dobře promýšlíte, ale přitom se nebojíte jít do občasného rizika. Neúspěch v investici totiž chápete jako přechodný, zatímco úspěch posiluje vaše sebevědomí.

 • Impulzivní
   

  Impulzivní

  Jste velmi intuitivní, spontánní, nezávislý a tvůrčí člověk. Vaší velkou předností je neotřelé myšlení, mnohostrannost, zvídavost a pozitivnost. Někdy však máte sklony k přelétavosti a nedotahování věcí do konce. Detaily vás nudí, takže je často nepovažujete za důležité. Pokud se vám naskytne příležitost investovat, pravděpodobně nemáte chuť spolupracovat s investičním poradcem nebo podrobně studovat veškeré podmínky. Toho, kdo vám investici nabízí, se patrně ani nezeptáte, zda je vhodná pro váš rizikový profil. Možná nejste s to domyslet, že je prozíravé zaobírat se investicí do všech podrobností, i když to nemáte v povaze. Je pro vás obtížné odhalit výstražné znaky investičního podvodu, a možná jste se již dokonce stali jeho obětí. Je tedy třeba být při investování obezřetnější, nebo si vzít na pomoc někoho, komu věříte a kdo je vnímavější k detailům než vy.

Zjistěte, kolik můžete investováním vydělat

Teď když víte, jaký typ investice vám sedne nejlépe, podívejte se, kolik vám vase vybraná strategie může vydělat. 

Pokračujte dále

×
George
Česká spořitelna
Bankovnictví budoucnosti.
Stáhnout