Jak začít s krasobruslením? Hlavní je smysl pro rytmus a láska k hudbě!

Krasobruslení

27.2.2018

Krasobruslení - sport, který svou elegancí a krásou láká mnohé. Jak s takovým sportem začít? Jak překonat překážky v začátcích? Na to vše jsme se zeptali Tomáše Vernera, bývalého krasobruslaře a mistra Evropy 2008.

Krasobruslení je druh bruslařského sportu, kde je kladen důraz na umělecké vyjádření pohybem, ale i na kvalitu a přesnost provedení jednotlivých piruet, skoků a kroků. Závodí se v kategoriích „jednotlivci“ a „sportovní páry“. Existuje ale i disciplína „synchronizované bruslení“, kde je na ledě minimálně 16 bruslařů. Krasobruslení fascinuje mnoho dětí, zejména dívky.

Jak ale s takovým sportem začít? Kde najít pro dítě klub, ve kterém by se vše naučilo? „Nejlepší variantou je najít si na internetu, kde jsou nejbližší sportoviště,“ prozrazuje první kroky k hledání vhodného sportoviště Tomáš Verner, který sám v současnosti působí jako trenér. A je z čeho vybírat. Po České republice je 85 krasobruslařských klubů. Třeba v Praze můžete navštívit ve Strašnicích školu Czech Skating Academy samotného Tomáše Vernera.  

Jak ale poznat, že je krasobruslení pro dítě ten pravý sport? To je samozřejmě těžká otázka. Návodné by mohly být schopnosti, které jsou pro krasobruslení třeba. „Člověk, který chce dělat krasobruslení, by měl být osobitý, měl by se umět projevit, neměl by se stydět, měl by být hravý, měla by se mu líbit hudba a pohyb. Jsou to věci, které se dají u dětí rozpoznat. Když se jim pustí hudba, tak sebou začnou šít, tancovat a poskakovat. Takové děti pak do krasobruslařské školy hledáme,“ snaží se Tomáš vystihnout základní vlastnosti. „V krasobruslení se dá teoreticky všechno naučit, ale bez muzikálnosti potom projev působí strojeně,“ dodává.  

Oblíbené je také bruslení v páru, ale to už je samozřejmě náročnější, jelikož jde o souhru dvou lidí a najít ideálního partnera není úplná hračka. „Mnohdy proto končí páry s různou národností reprezentující další zemi, protože musí svého ideálního partnera hledat až v zahraničí. U nás v Česku se hledají partneři hůře než partnerky, nicméně když se hledá partner v útlém věku, tak je větší šance jej nalézt. Je to možná i lepší pro sportovní kariéru, protože je pár mnohem sehranější. Proto je lepší hledat partnera raději mnohem dřív a nečekat na to, až dětem bude 18 nebo 19, ale s hledáním začít spíš okolo 12 nebo 13 let,“ radí Tomáš Verner.  

Nejdůležitější je ale jiná věc. Vybraný sport dětí musí bavit, protože bez vlastního nadšení nemá cenu dítě do ničeho tlačit. Je možné jej dítěti ukázat, seznámit ho s ním, ale když samo nebude chtít, nikdy nemůže dosáhnout úspěchu. A když jej bude milovat, stačí ho jen podporovat. 

Podívejte se na rozhovor KOVYho se sportovní dvojici v krasobruslení, Martina Bidaře a Annu Duškovou.

Mohlo by vás zajímat