Jak vytvořit bezpečné heslo

Heslo

26. 1. 2017

Určitě máte nějaké heslo. Například ke svému emailovému účtu. Používáte ho už nějaký ten pátek. A protože se dobře pamatuje, možná jste si ho nastavili rovnou také třeba na SERVIS 24, že? Jestli ano, pak rychle čtěte dál – nebezpečí vám klepe na dveře.

Jestli ne, gratulujeme – první riziko zažehnáno. Avšak k tomu raději hned dotaz: jsou vaše hesla dostatečně silná, aby se klepání na dveřích neozývalo i u vás?

Jak to udělat? Pomůžeme vám. Zde je pár tipů, které se minimálně nám v České spořitelně vyplatily.

NA DÉLCE ZÁLEŽÍ!

Alespoň 12 znaků. A klidně ještě víc. Opravdu. Čím je totiž heslo delší, tím je těžší jej prolomit.

K0MB1NUJT3-RUZNE_ZNAKY

Přesně tak. Ač se říká, že hrušky a jablka k sobě nepatří, různé typy znaků bez problémů ano. Dejte proto k sobě malá i velká písmena, číslice nebo speciální znaky. Jen pozor, nepoužívejte takové, které byste někdy nemuseli mít na klávesnici třeba v zahraničí, až se na dovolené budete přihlašovat na email. Mohlo by se potom stát, že pozdrav z cest nepošlete.

VY SI VYMÝŠLÍTE?

V pořádku, směle do toho! Vymyslete slovo, které ještě neexistuje! Hackeři pro prolamování totiž často používají slovníky a termíny v nich. Takže – když vy využijete slovo, které v nich není, či rovnou raději shluk náhodných písmen, rozhodně jim vyfouknete pomyslný vítr z klávesnice!

ODDĚLTE SVŮJ OSOBNÍ A HESLOVÝ ŽIVOT

Jako heslo nikdy nepoužívejte jména svých blízkých, třeba manželky, vašeho mazlíčka nebo – nedej Bože – svoje. Možná jste totiž viděli nějaký film, kde se přesně přes jméno psa kdosi dostal na cizí účet. A ono to bohužel funguje i ve skutečnosti.

TOMU DALA, TOMU DALA...

Dejte každému svému účtu na internetu speciální heslo. I kdyby někdo prolomil jedno, zajistíte si tím, že útočník se nikam dál nedostane.

Určitě si teď říkáte, jak si zapamatovat tolik slov, číslic a písmen? Ještě jednu radu vám dáme – používejte mnemotechnické pomůcky.

ŘÍKANKA

Vezměte nějakou svoji oblíbenou z dětství. Třeba: Jedna dvě tři čtyři pět, cos to Janku, cos to sněd. Z ní vezměte číslice, počáteční písmena a speciální znaky. Co dostanete? 12345,ctJcts. A nezapomeňte i na tečku na konci!

Heslo

PŘÍSLOVÍ

Obdobný způsob, jen si vezměte nějaké přísloví. Třeba – Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Opět převedete, jen se rozhodnete, že na čísla převedete pouze ta dvojciferná. Takže vám vyjde: Jz18,dbdz20. Dobré, ne?

Těmito způsoby sílu svého hesla téměř vždy zvýšíte. Klidně si ale najděte metody další. Třeba použijte větu, kterou neustále říká vaše kamarádka, i když třeba zrovna nedává smysl. Hlavní je, jestli bude heslo dostatečně silné, aby odolalo všem uličníkům!

Čím komplikovanější heslo, tím déle si na něj budete zvykat. Možná si to budete chtít ulehčit a napíšete si heslo na papír, který budete mít po ruce. Nedělejte to. Mít heslo napsané na post-itu nalepeném na monitoru je stejný risk, jako přilepit si svůj pin na kreditní kartu. Stejně tak není moudré vést si deníček, ve kterém budou všechna hesla pohromadě. V co se váš život promění, když jej dostane do ruky nějaký lump, si asi dokážete domyslet sami.

Jak tedy předejít neštěstí? Vsázejte na svou paměť. V ní bude heslo v bezpečí stejně dobře jako vaše guilty pleasures. Opakujte si heslo každý den a spojte si ho s konkrétní činností. Zakrátko se vám vypálí do paměti - podobně jako vaše telefonní číslo.

Mohlo by vás zajímat