12.7.2018

Jak „vydělat” na vlastní svatbě

Sedm užitečných tipů na to, jak udělat ze svatební hostiny nejlukrativnější mejdan svého života. Ale psst, radši to nikomu neříkejte.

Moje svatba stála 92 tisíc korun. Ačkoli to není zhola nic oproti průměrnému svatebnímu rozpočtu v Americe, který je podle serveru TheKnot.com 680 tisíc, stejně mi to přišlo jako nesmyslná suma za jeden jakž takž povedený večírek. Pokud to vidíte podobně, jednoduše nechcete nebo ani nemůžete do svatby vrazit balík, a ještě máte chuť to pojmout trochu s nadhledem, jste tady správně. Od vlastní svatby jsem jich spoustu navštívila jako host a zjistila jsem, že někteří lidé plánují svatbu mnohem mazaněji, než jsem to dělala já. Svatební hostina nemusí nutně být metaforou pro „utopený náklad“. Věřte tomu nebo ne, svatba může být záležitostí veskrze rentabilní.

Petr Samek, 32, který se ženil minulý rok, například na své svatbě na rozdíl ode mě vydělal. „Utratili jsme padesát pět tisíc, vrátilo se nám o deset víc,“ říká. Petr měl totiž tak geniální nápad, jak si svatební rozpočet navýšit, až mě trochu mrzí, že jsem na to nepřišla sama.

"Utratili jsme padesát pět tisíc, vrátilo se nám o deset víc"

Téma výnosných svateb mě fascinovalo natolik, že jsem se rozhodla provést neformální průzkum na diskuzních fórech o svatbách (ano, dokonce i na emimino.cz jsem kvůli tomu zašla) a zjistila, že Petr Samek není v žádném případě jediný, kdo k plánování svatebního rozpočtu přistoupil jako k investici s návratným kapitálem.

Čím dál víc lidí, kteří plánují svatbu, preferuje finanční dary místo těch hmotných. A dokonce hned 92 procent ze všech, kteří přiznali peněžní dary na svatbě, dostalo polovinu a více ceny svatby zpět.

Jak to udělali? Tady je několik tipů:

1) Předem požádat o peníze namísto darů

Hromada peněz na svatbu

 

Tohle je nejsnazší způsob, jak vydělat na své vlastní svatbě, nicméně ne každému je příjemné si o finanční dar explicitně říct. Petr Samek připouští, že i on s tím měl ze začátku mentální problém, protože nevěděl, jak dát hostům slušně vědět, že s přítelkyní z mnoha důvodů opravdu nechtějí hmotné dary. Nakonec sestavili dopis, ve kterém všem napsali, že všechno, co potřebují, už mají a opravdu netouží po xté krabici skleniček ani po další sadě na fondue. Opatrně ovšem v dopise dodali, že pokud budou hosté trvat na tom, že něco musejí přinést, tak ať přinesou peníze. „Většina lidí by se cítila provinile, kdyby měla přijít s prázdnou, tak přinesli hotovost,“ říká. „A překvapivě donesli víc, než jsme čekali.“

Ačkoli novomanželé počítali s tím, že nějaké peníze vyberou, výsledek předčil jejich očekávání. Hosté přinesli v průměru víc než tisícovku na osobu. „Kdybychom bývali pozvali víc hostů, vydělali bychom ještě větší peníze,“ lituje Petr a s úsměvem se dušuje, že na své příští svatbě bude chytřejší.

2)    Založit si svatební účet

plánování svatby

V principu funguje tato varianta stejně jako ta předešlá, s tím rozdílem, že hosté nemusejí nosit hotovost. Peníze pošlou na bankovní účet, který si ženich s nevěstou k tomu účelu předem založí; předejdou tak tomu, aby jim hosté posílali peníze na stejný účet, ze kterého platí všechno od nájmu po alimenty. Dary se tak neztratí mezi „složenkami“. Účet může sloužit například jako zdroj prostředků na svatební cestu a později jako spořící účet pro financování všech dovolených.

3) Minimalizovat vstupní náklady

Válení těsta a pečení na svatbu

Aby se člověku co nejdřívě vrátila investice vložená do svatby, vyplatí se co nejvíce snížit fixní náklady. Což se dá udělat různými způsoby v závislosti na tom, jak moc škudlivě zvládnete před kamarády vypadat, aniž byste ztratili tvář. Místo nákladné organizované zábavy lze mezi hosty pouze pohodit pár fotbalových a volejbalových míčů a nechat je, ať si hrají. Snížit cenu svatby můžete i tak, že se pozvánky budou vztahovat jen na jednu osobu, nikoli na doprovod, pokud tedy partner nebo partnerka zvaného také nepatří k přátelům ženicha a nevěsty. A když už jsme u pozvánek, ty lze vyřešit sdíleným google spreadsheetem nebo vlastním webem a škrtnout z rozpočtu nákladný tisk. Jednou z hlavních strategií lidí, kteří na své svatbě vydělali, je uspořádat veselku ve svém domě nebo na chalupě a ubytovat kamarády tamtéž. Například zmíněný Petr Samek pro svatební hostinu využil zahradu u chaty svých příbuzných a rekrutoval kamaráda, aby mu tam opekl sele. 

"Místo nákladné organizované zábavy lze mezi hosty pouze pohodit pár fotbalových a volejbalových míčů a nechat je, ať si hrají."

„Jasně, byla to svatba úrovně lowcostových aerolinek, ale stálo nás to v jídle a pití jen asi pětistovku na osobu, což je opravdu málo,“ vybavuje si Petr. Výhoda využití vlastních prostor spočívá přirozeně v tom, že není třeba platit drahý pronájem a catering. Nevýhoda může spočívat třeba v tom, že pak kvůli tomu musíte několik let dobře vycházet se svými příbuznými, nebo jim dokonce být zavázáni, což pro některé z nás může být příliš vysoká cena za zminimalizování útraty za pronájem. Nicméně je dobré si připomínat, že pronájmy jsou drahé, zvlášť když zmíníte, že prostor potřebujete na svatbu. „Na svatbě nechce nikdo šetřit,“ říká jeden můj známý, kterého nemůžu jmenovat, protože by mě zabil, že ho cituji. Vlastní totiž firmu, která pronajímá párty stany. Když se při pronajímání zmíníte, že je to stan na normální párty, stojí to deset tisíc. Ale jakmile se prořeknete, že stan chcete na svatbu, máte to automaticky za patnáct. Na běžnou párty by takové peníze nikdo dobrovolně nevynaložil, na svatbu to prý všichni dají. Asi ještě nepotkal Petra.

4) Udělat strom peněz

Rozmnožování peněz

Znáte takové ty vánoční stromečky, na které děti věší svá přání a někdo je pak plní? Tak svatební strom je něco podobného, jen je z pragmatičtějšího lesa.

"V Česku místo stromku někde používají truhlici nebo demižon."

Trik je spočívá v tom, že na nějaké dobře viditelné místo na recepci umístíte stromek, který hosté „vyzdobí“ ručně psanými přáníčky pro ženicha a nevěstu, a aby to bylo veselejší, přidávají tam i bankovky. Tenhle zvyk je oblíbený zejména v některých severních státech USA. 

Nejsem si jistá, jestli někdo na východ od New Yorku pochopí, že na ten strom se lepí peníze jako na striptérku, ale zkusit by se to mohlo. V Česku místo stromku někde používají truhlici nebo demižon. V nich se ale finanční ozdoby tak nevyjímají a nemotivují ostatní k tomu, aby taky něco přihodili.

5) Zorganizovat aukci nebo tombolu

Svatební zábava

Zažila jsem i svatby, kde organizačně vyspělí jedinci připravují svatební hry, které mají jediný cíl: Pod záminkou zábavy vymámit z hostů další peníze. Což podnapilí svatebčané rádi udělají, jak můžu sama potvrdit. Nedávno jsem byla na svatbě, kde se dražil tanec s nevěstou. Nejvyšší nabídka padla na dva tisíce a koupil si ho, jak jinak, nevěstin bývalý přítel. Škoda že se nedražila první noc s nevěstou; věřím, že by to novomanželům zaplatilo i pozdější náklady na rozvod. Jsou však i jednodušší způsoby, jak si vylepšit rozpočet – a nemuset se okamžitě rozvést. Například tombola. Ženich s nevěstou do tomboly věnují nějaké své osobní předměty, čím intimnější a bizarnější, tím lepší. Třeba kopie vaší úplně první společné fotky, kterou podepíšete. Nebo své nejoblíbenější cédéčko. Nebo panáka se ženichem. Popřípadě můžete do tomboly věnovat i služby: Ženich vám poseká trávník. Nevěsta vám upeče dort. Nebo obráceně. Hosté si na začátku svatby za symbolické ceny koupí lístky do tomboly, za které pak vámi věnované „dárky“ dostanou. A vy na tom nejen vyděláte, ale pokud vaši přátelé nejsou nudní otrapové, nejspíš se u toho i zasmějete.

6) Zařídit si sponzorovanou svatbu

Veselé ponožky na svatbě

Ano, dá se udělat i to, že se necháte sponzorovat. Podobně jako hospody a restaurace šetří náklady, když používají slunečníky s logem piva, které čepují, i vy můžete souhlasit s tím, že na ubrouscích, pozvánkách či talířích budou například loga jejich výrobců či provozovatelů. V České republice není tato metoda zatím příliš rozšířená, ale možná právě vy můžete být první, komu svatbu zasponzoruje třeba provozovatel mobilních toalet. Což se může tematicky hodit (viz bod 3).

7) Po svatbě všechno prodat! 

Nákupní košík

Slovem „všechno“ je myšleno všechno, co má nebo co mělo co do činění se svatbou: svatební šaty, doplňky, vybavení, ubrusy, mobilní kadibudky a tak dál. Pokud se dokážete odpoutat od toho, že pro vás ty věci mají sentimentální hodnotu, prodejte je, co nejdříve to půjde, nebo už se k tomu nikdy nedostanete. Připomínejte si, že „sentimentální hodnota“ je nakonec přesně to, proč svatba stojí 92 tisíc a ne 9,2 tisíce, za což se každý jiný mejdan dá bez problémů opatřit. 

"Připomínejte si, že "sentimentální hodnota" je nakonec přesně to, proč svatba stojí 92 tisíc a ne 9,2 tisíce, za což se každý jiný mejdan dá bez problémů opatřit."

Mohlo by vás zajímat