Jak mít rodinný rozpočet v pohodě

Dítě s kasičkou

9. 1. 2017

Podle sociologů má každý třetí člověk problém vyjít s penězi, co vydělá. Polovina domácností jede na doraz a peníze jsou příčinou až osmdesáti procent rozvodů. Jak si dát finance dohromady?

Krok 1: Sepište všechny svoje příjmy i výdaje
Sepište všechny peníze, které proudí do vaší domácnosti. A to již po zdanění - tedy ty, které skutečně dostanete. Mzda, spoření, důchody, prostě všechno. Stejně tak si poznamenejte, za co utrácíte – jídlo, drogerii, nájem, hypotéku, leasing… zase úplně všechno. Jasný přehled o tom, kolik vyděláte a kolik utratíte, je naprostý základ. Postačí vám blok, tabulka v Excelu, případně můžete sáhnout po aplikacích, které jsou v základní verzi zdarma.

Krok 2: Vytvořte si ideální rozpočet
Dejte teď stranou oba seznamy, vezměte si jen součet všech příjmů a vytvořte si pro sebe ideální rozpočet. Mnohé moudré poučky, jejichž pravdivost rádi potvrzujeme, tvrdí, že ideální je následující rozdělení:

  • 50 % tvoří běžné výdaje – od nájmu přes jídlo až po telefon,
  • 10 % jsou dlouhodobé úspory, které vám budou vydělávat,
  • 10 % pro vlastní radost – ať už dárky pro sebe, nebo rodinné dovolené,
  • 10 % pro strýčka Příhodu, když potřebujete novou ledničku, pračku nebo pohovku,
  • 10 % pro vaše chytřejší já, které investujete do školení, kurzů nebo vzdělávací literatury,
  • 10 % na dárky a charitu, což oceníte před každou rodinnou oslavou, před Vánoci nebo v momentě, kdy budete chtít pomoci těm, kteří si tak skvělý rozpočet nesestavili.

A nezapomeňte! 

Vše si zapisujte a nezapomeňte si vždy ihned poznamenat, že jste právě vydělali nebo utratili peníze. Pravidelně pak výsledky porovnávejte a dvakrát promyslete každý výdaj. Musíte jít do kina? Koupit si ty hezké boty, co na vás blikají v internetovém prohlížeči? Většinou se bez toho všeho obejdete…

Mimochodem, na evidenci výdajů je opravdu skvělá naše aplikace Moje zdravé finance, která veškerou práci udělá za vás. Výdaje eviduje, třídí, a dokonce se můžete porovnat s ostatními lidmi.

Jak Moje zdravé finance fungují, se dozvíte na mojezdravefinance.cz.

Mohlo by vás zajímat