Firem, které myslí eticky, přibývá

Žena se šicím strojem

15. 1. 2018

Stejně tak i způsobů, jak je najít.

Mnohé firmy se dnes ohánějí udržitelností a etikou. Zní to pěkně, ale jak poznat, jestli se jedná jen o marketingový tah bez konkrétního obsahu, nebo to společnost myslí opravdu vážně? Naštěstí už existuje mnoho cest, jak si ověřit skutečný stav věcí. A zařídit se podle něj.

Každý z nás ovlivňuje životní prostředí

Tak například změna klimatu. Mezi znečišťovatele ovzduší se řadí velké výrobní závody, ale i malí hříšníci. Každý z nás v průběhu svého života přispívá k tvorbě skleníkových plynů – způsobem bydlení, dopravními prostředky, které využívá, frekvencí nákupů i způsobem stravování. Chcete vědět, jaká je vaše uhlíková stopa? A jak jsou na tom firmy ve vašem okolí i ve světě? Řekne vám to kalkulačka na stránkách www.uhlikovastopa.cz.

Dopravní zácpa

Nakupování s rozvahou

Každý den používáme stovky druhů spotřebního zboží a konzumujeme nespočet typů  potravin. Zajímá vás, jestli jsou bezpečné, ekologicky šetrné a zda se jejich výrobce chová zodpovědně vůči svým zákazníkům a zaměstnancům? V zahraničí je to běžná praxe. Lidé v rámci životního postoje známého pod pojmem „green living“ pouští do svého život  jen  produkty těch firem, které naplňují principy etického podnikání. Užitečným rádcem při nákupech je GoodGuide, elektronický katalog bezpečných  produktů, který v současné době zahrnuje víc než 75000 položek. Formou skenování čárových kódů mobilním telefonem lze díky GoodGuide prověřit dokonce 250000 druhů zboží. Katalog se zaměřuje také na nadnárodní korporace, a tedy na sortiment, který nabízí i český trh.

Plastový odpad v oceánu

Boj proti nucené a dětské práci

Když stojíte ve zkušební kabince a přemýšlíte, zda si koupit ten, či onen kousek  oblečení, zvažte i skutečnosti zveřejněné informační platformou Free2Work.  Naskenováním čárového kódu si můžete ověřit, jaký postoj daná značka zaujímá k nucené a dětské práci. Stránky Slavery Footprint neziskové organizace Made In A Free World vám dokonce spočítají, kolik osob nucených k práci se podílelo na výrobě předmětů, jimiž se obklopujete. Stačí zadat, jakou elektroniku a kosmetiku používáte, kde bydlíte a z čeho se skládá váš jídelníček, a systém za vás spočítá, jakou „lidskou“  stopu za sebou zanecháváte. Všechno ostatní je už na vás...

V souladu s etickými principy dnes můžete žít, dokonce i když si chcete spořit na  důchod. Česká spořitelna penzijní společnost nabízí svým klientům unikátní Etické penzijní spoření, které jako jediné v ČR zhodnocuje vaše vklady investováním výhradně do firem se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí i k zaměstnancům.

Mohlo by vás zajímat