Dávat kapesné, když děti zlobí?

Prvobydlení

21. srpna 2019

8 minut

Opravdu má cenu dávat kapesné, když dítě neposlouchá nebo si peněz ani trochu neváží? Rozhodně! Kapesné není odměna za dobré chování, krásné známky nebo pomoc s utíráním nádobí. Kapesné je způsob, jakým dítě naučit vycházet s penězi, což je schopnost, bez níž se žádný člověk v budoucnu neobejde. Ani ten, který v dětství odmlouval a neuklízel si pokojíček. 

Stejně jako v určitém věku přestanete dětem dočišťovat zuby, protože už se to naučily, přestanete za ně později i vše platit. Ale naučili jste je to?

Pokud máte pocit, že si váš potomek neváží peněz, je načase mu rychle nějaké svěřit. A spolu s nimi i odpovědnost za jejich utrácení. Co jinak myslíte, že udělá, až ve dvaceti letech dostane první výplatu? Začne se rázem chovat zodpovědně? Asi ne…

Pro lepší kontrolu doporučujeme dávat kapesné častěji po nižších částkách. Jednou týdně a v řádech desetikorun pro vštípení základních návyků zcela stačí. Předem si s potomkem ujasněte, na co jsou peníze určeny. Ideálně na jeho vlastní potřebu zábavy a sladkostí. Ale můžete kapesné zvýšit a zahrnout do toho i nákupy, které byste za dítě jinak řešili sami, například kredit do mobilu.

Zkuste se neomezit na strohé „Tady máš dvacku na týden.“ Ptejte se a zajímejte se o jeho nákupy. Pomáhejte mu s jejich plánováním. Vymýšlejte možné varianty a ukazujte výhody i nevýhody. Vysvětlete, k čemu slouží účtenka i různé slevové karty.

A nečekejte zázraky hned od začátku. Aby se dítě mohlo poučit ze svých chyb, musí jich nejdřív pár udělat. A třebaže je uvidíte předem a mohli byste jim rázným zákazem předejít, je lepší je nechat proběhnout a nechat dítě pocítit jejich důsledky. I zde ovšem platí: Zajímejte se! Pokud dítě pláče nad špatným nákupem nebo dluží kamarádovi sto korun, hledejte společně řešení. Chce to pevné nervy a trpělivost, stejně jako kdysi to čištění zubů. Ale to pro vás, coby rodiče náročnějšího dítěte, určitě není nová informace.

Mohlo by vás zajímat

Banka pomáhá, využijte akce od 3. 8. do 31. 10. 2020!

Pokud od 3. 8. do 31. 10. 2020 zřídíte svému školákovi dětské konto a budete mu tam posílat každý měsíc alespoň 50 korun, Česká spořitelna se přidá. V prvním půlroce bude dítěti na účet zasílat dalších 50 korun měsíčně. Celkem tedy až 300 korun, což už je v dětských očích zajímavá částka.

Pokračujte dále