Máte také choutky na poctivou domácí zeleninu a nechce se vám vyhazovat peníze za předražené farmářské plody?
Pořiďte si svůj kousek zeleně
Obliba zahrádek a zahrádkářských kolonií má u nás tradici dobrých sto let a zahradničení je v kurzu i dnes. Jestli vám kus zahrady nezdobí plochu kolem domu, můžete si pořídit pár záhonů v některé z klidných zahrádkářských kolonií v okolí. Zahrádky mívají kolem 300 metrů čtverečních, bývá na ně přivedena sezónní voda a někdy i elektřina. Většinou je nabízejí místní zahrádkářské spolky a ceny se pohybují podle lokality přibližně od stokoruny za metr čtvereční ročně.
Náklady na pořízení: cca 30 000 Kč/rok
Podělte se o záhony i o úrodu
Zvlášť mladší ročníky se s nadšením vrhají do pěstování čehokoli, ale chybí jim zkušenosti. Na sdílených zahradnických radostech i strastech tak mohou vznikat základy městských komunitních zahrad. Nejedná se o žádnou světovou novinku. První společné zahrady vznikly kolem roku 1820 díky lidem, kteří přišli kvůli industrializaci o práci.
U nás je tento koncept stále ještě v plenkách. Přitom je tak jednoduchý, že se své slávy určitě dočká. Funguje tak, že si pronajmete záhonek, většinou dřevěný kontejner o rozměrech 1 x 1 metr nebo i pytel s hlínou, a na něm si podle libosti hospodaříte. Některé komunitní zahrady nabízejí možnost společného pěstování a dělby o výpěstky mezi všechny členy komunity. Záleží na tom, co vám vyhovuje víc. Každopádně vás tato legrace bude stát roční členský příspěvek kolem 1000 Kč a investici do sadby.
Náklady na pořízení: cca 1000 Kč/rok
Nechte zazelenat balkon
Spousta dobrot se dá vypěstovat i na vlastním balkoně nebo parapetu. Stačí jen chytře volit druhy zeleniny, jimž takový přístup nevadí. Do větších nádob se skvěle hodí rajčata, cukety nebo okurky. V truhlících se zase relativně snadno zabydlí jakékoli bylinky a jahody, ale i mrkev, ředkvičky nebo kedlubny. Jen myslete na pravidelnou zálivku, protože rostliny v nádobách rychle vysychají. Pro ekologicky smýšlející budou na balkon ideální samozavlažovací truhlíky nebo květináče. Rostliny v nich nevyschnou a vždy budete mít pod kontrolou, kolik vody jste na zálivku spotřebovali.
Náklady na pořízení: minimální
Radost bude větší než výdaje
Počítejte také s tím, že vedle prvotní investice do zahrádky si budete muset pořídit alespoň drobné nářadí. To se netýká komunitních zahrad, kde je většinou zdarma k zapůjčení. Pokud se chystáte zahradničit na vlastní pěst, nakupte si do začátků aspoň to základní: rýč, hrábě, motyčku a nůžky na růže. A pak samozřejmě samotné rostliny. Dobře si rozmyslete, jestli chcete úrodu piplat od semínek (pytlíček vás podle druhu vyjde zhruba na 30 Kč, jedna rostlinka tak řádově na pár korun), nebo radši zaběhnete do zahradnictví pro sazenice (kolem 20 Kč za kus).
I když vás zahradničení bude stát pár set až tisíc za sezónu, určitě si ho zamilujete. Není nad ten pocit, když si utrhnete vlastnoručně vypěstované rajče plné slunečních paprsků. Já teď v létě sklízím každý den. Díky, tati.