Češi a jídlo: nejvíce plýtvají mladí

Salát

18. 7. 2017

Jdou Češi jenom po cenách, jak se říká? A kdo nejvíce nakoupeného jídla vyhodí do popelnice? Podívali jsme se na zoubek nákupním zvyklostem českých domácností.

Cena na prvním místě

Odmala slýcháme, že se všechno točí kolem peněz. To už ale není pravda. Alespoň ne v případě nákupu jídla. Cena je totiž pro Čechy až na druhém místě. Její důležitost podle průzkumu* dokonce postupem let klesá a naopak roste zájem o kvalitu potravin. Stále víc lidí se také zajímá o složení a čte etikety.

Kolik utrácíme za jídlo?

Podle svých možností, dalo by se říct. A zdá se, že Češi si žijí čím dál lépe. Za posledních pět let se zdvojnásobil počet těch, kteří za potraviny utratí měsíčně víc než 3 000 Kč na osobu. Každý druhý ale investuje do jídla měsíčně zhruba 2 000 Kč.

Příprava jídla

Nejvíc plýtvají domácnosti mladých

Nejvíc jídla se vyhodí ve velkých rodinách a v domácnostech mladých lidí do 34 let, které nespotřebují kolem 20 % nakoupeného jídla. Podle výpočtů společnosti Logio vyhodí každý člověk (včetně novorozeňat) okolo 70 kg potravin ročně. V průměrné české čtyřčlenné domácnosti tak skončí v koši jídlo v hodnotě přes 46 tisíc korun každý rok.

Naopak čím jsme starší, tím lépe umíme s potravinami zacházet. Kupujeme jich jen tolik, kolik zvládneme zpracovat před uplynutím záruční lhůty. Alespoň to o sobě tvrdí 38 % lidí starších 55 let.

Pijeme pivo z hypermarketů

I když v jiných segmentech dbáme na kvalitu, u piva je, zdá se, stále velmi důležitá cena. Jak jinak si vysvětlit, že 75 % Čechů si kupuje pivo v supermarketech a hypermarketech a další třetina našinců pak v diskontních prodejnách? Naopak do pivoték, specializovaných prodejen nebo přímo do pivovarů si pro pivo dojde jen 6 % lidí.

Co z toho plyne?

Když nad nakupováním přemýšlíme, můžeme si dopřát kvalitní potraviny, a přitom neutrácet zbytečně moc. Tady totiž stoprocentně platí, že méně je více. Nakupujte potraviny s rozvahou, radši čerstvé a spíše častěji než „ve velkém“. Proč? Aby vám v peněžence zbylo víc peněz na nejrůznější radosti, které život nabízí. Dobrou chuť!

Náš tip:

V aplikaci Moje zdravé finance uvidíte, kolik za jídlo utrácí české rodiny z vašeho regionu a příjmové kategorie. Srovnejte se s nimi – platíte více, či méně?

Mohlo by vás zajímat