Bunda za patnáct korun, plesové šaty za tři tisíce

Brýle a klobouk se nosí

20. 7. 2017

Šatník vám přetéká, ale i tak nemáte co na sebe? Pak byste možná měli začít obcházet výprodeje velkým obloukem a více dumat nad skutečnou hodnotou oblečení. Sestavit si garderobu šikovně a levně nestojí moc úsilí, stačí si to pěkně spočítat.

Rovnici, která vás dostane z bludného kruhu plýtvání penězi, se v kuloárech říká CPW (jde o zkratku slov cost per wear, v češtině to znamená cena za nošení). Pro její vyřešení ani nemusíte být absolventem matfyzu. Prostě jen vydělíte cenovku číslicí, která reprezentuje, kolikrát jste oblečení měli na sobě.

Cenovky

V praxi to vypadá asi takto: rozhodujete se, zda si koupíte koženou bundu za pět tisíc, nebo koženkovou za patnáct stovek. Tu koženou budete nosit třeba pět let každý týden třikrát (kromě zimních měsíců, takže zhruba 64x ročně). Za pět let ji vytáhnete 320x. Takže výsledná cena je 5 000 Kč : 320, což je zhruba 16 korun za den nošení. Kdežto bunda koženková vydrží jednu sezónu a pak se začne drolit. Za jedno nošení podle stejné rovnice utratíte přibližně 23 korun.

Kožená bunda je tedy o 7 korun na den levnější. Za 64 dní nošení (za sezónu) koženého kousku zaplatíte 1 024 Kč, kdežto v případě koženkového 1 472 Kč. Rozdíl tedy už první rok činí téměř 450 Kč. Koženkových bund byste za stejnou dobu, kdy budete nosit bundu koženou, museli koupit pět. Výsledná částka, kterou za levný kousek utratíte, je tedy ještě o dva a půl tisíce vyšší.

Když se to vezme kolem a kolem, díky minutovému přemýšlení o jedné jediné bundě teď máte navíc 2 500 korun. Jeďte za ně na dobrodružný výlet, rozdejte je potřebným nebo si kupte sto dortů. Cokoliv, co vám udělá radost, je tisíckrát lepší, než aby vaše peníze zbytečně ležely zapomenuty na dně šatní skříně.

Náš tip:

Levné oblečení může být ve skutečnosti dražší než to samé v kvalitnějším provedení. Důležité je si udělat o svých věcech přehled. Ať už ve skříni nebo v rozpočtu. Díky poradenství Moje zdravé finance ho získáte za chviličku. Dostaneme vás do plusu! Zavolejte nám na 800 207 207 nebo se stavte v kterékoliv pobočce České spořitelny.

Mohlo by vás zajímat